Účastníci
- Byzantion – Collegium musicae slavicae Praha
- Calvi Cantores, Knurów (Pl)
- Cantate, Rokycany
- Dětský pěvecký sbor Berušky, Klatovy
- Dětský pěvecký sbor Nokturňáček , Sezimovo Ústí
- Fojtův komorní sbor, Roudnice nad Labem
- Grey Donkeys, Plzeň
- Chrámový sbor kostela Nanebevzetí Panny Marie, Bodenmais (D)
- Chrámový sbor a orchestr Fulpmes-Telfes, Tyrolsko (A)
- Chrámový sbor sv. Mikuláše, Zwiesel (D)
- Chrámový sbor sv. Volfganga, Schalders, Jižní Tyrolsko (I)
- Jitříčko, Hradec Králové
- Kolegium pro duchovní hudbu Klatovy
- Komorní sbor mládeže Ko.Mar, Plzeň
- Laetitia, Praha
- Musica suavis
- NovAntica, Bayern (D)
- Pěvecký sbor Fialky, Klatovy
- Pěvecký sbor ProVocal, Budapešť (Hu)
- Slavica Musa, Knurów (Pl)
- Smíšený pěvecký sbor Česká píseň, Plzeň
- Smíšený pěvecký sbor Šumavan, Klatovy
- Vokální soubor CORO AVENTINO, Plzeň
- Vox Imperfecta, Plzeň
- Železnorudský smíšený sbor, Železná Ruda
Nahoru ZpětByzantion – Collegium musicae slavicae Praha
Praha
Komorní smíšený sbor Byzantion vznikl v roce 1957 s názvem Collegium musicae slavicae Praga. Svým repertoárem navazuje na prastarou tradici, jejíž nejstarší kořeny sahají do období působení Cyrila a Metoděje, kteří přinesli ze své vlasti základní typy hudebních forem na území Velkomoravské říše.
Snahou sboru je pěstovat řecko-byzantskou a slovanskou hudbu východní Evropy a přední Asie ( tehdejší hudební formy, jako byly kanony. tropary, prostopinija atd.) a seznamovat veřejnost s touto hudební tradicí od nejstarších dob až po současná díla autorů slovanských národů, ovlivněná latinskou kulturou.
Zakladatelkou sboru se stala PhDr. Olga Dutková, která se dlouhá léta věnovala slovansko-byzantské hudbě. Pod jejím vedením získal sbor různá ocenění na koncertech a soutěžích doma i v zahraničí ( Francie, Belgie, Německo, Slovensko). Dále sbor vedli prof. Nadja Petrenko a Viktor Byček. Současnou dirigentkou a uměleckou vedoucí se stala Ing. Eva Komárková. Sbor účinkuje na vánočních a velikonočních koncertech v pražských i mimopražských kostelích, koncertních síních, zámcích, pro seniory i na konferencích a spolkových a pamětních setkáních, většinou a capella, někdy s doprovodem houslí, flétny a klavíru. Zájem sboru je rozšířen i na hudbu západní a střední Evropy. Příkladem mohou být vánoční koledy ( polské, maďarské, švédské, laponské), vybrané slovanské národní písně (ukrajinské) a také skladby, které byly věnovány sboru ( J. Snížková, O. Dutková).
Sbor spoluúčinkoval na koncertu chrámové hudby „ Hoffnung fur Osteuropa Gorlitz 2001, propagující společnou budoucnost východní a střední Evropy. Pravidelně se účastní festivalu duchovní hudby Šumava – Bayerischer Wald, několikrát festivalu pěveckých sborů sborů Tibi laus v Mostě, dále festivalu chrámových a komorních sborů v Cholticích, též „Roudnických konsonancí“ v Roudnici n.Labem. Sbor je členem Unie českých pěveckých sborů a má současné době 24 členů.
www stránky sboru
Nahoru ZpětCalvi Cantores
Knurów (Pl)
Mužský vokální ansámbl „Calvi Cantores“ byl založen na konci roku 2005 v Knurówě. Soubor debutoval v červnu 2006 koncertním vystoupením v kulturním klubu „Sztukateria“ v Knurówě. Od té doby uskutečnil ansámbl četné koncerty v Polsku i v zahraničí (např. v Praze v lednu 2007, na Šumavě v červnu 2007, dvakrát v rámci soutěže „Gaude Cantem“ v Bielsku Białej (stříbrný diplom 2006 a bronzový diplom 2007), v rámci IV. ročníku festivalu „Wschód-Zachód-Zbliżenia” (Sbližování východu a západu) v Radomsku v červnu 2008, dvakrát v rámci festivalu „All Improvviso“ v Gliwici v září 2008 společně se světoznámým pěveckým spolkem King’s Singers, v rámci XIII vojvodské přehlídky písní „Bóg się rodzi” v Żorách v lednu 2009 (první místo v kategorii vokálních ansámblů)).
Důležitou součástí aktivit souboru jsou propagace sborové hudby a charitativní činnost – proto je možné potkat sbor při vystoupeních v dětských domovech, kostelích a na charitativních koncertech.
Sbor je organizátorem festivalu „Dni Muzyki Chóralnej” (Dny sborové hudby) a festivalu „Hudba jara” v Knurówě.
Dirigentkou souboru je Edyta Gryboś-Zabrzeńska, dalším spolupracovníkem Tomasz Paweł Sadownik.
www stránky sboru
Nahoru ZpětCantate
Rokycany
Smíšený pěvecký sbor Cantate vznikl v roce 1985 a navázal tak na bohatou tradici sborového zpěvu v Rokycanech. Od roku 1994 je sbormistrem Dr.Jiří Frolík( pracuje jako odborný asistent na katedře hudební kultury Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni), pod jehož vedením sbor absolvoval více než 170 vystoupení, z toho na 120 samostatných koncertů. Pětačtyřicetičlenné těleso koncertuje především na Rokycansku, vystupuje ale i v jiných městech republiky. Několikrát sbor zpíval i v SRN( Rimbach, Kötzting, Bocholt).
Repertoár Cantate je tvořen světskými i duchovními skladbami převážně a cappella od nejstarších období až po dvacáté století( M.Praetorius, J.S.Bach, J.G.Albrechtsberger, W.A.,Mozart, Q.von Pogatschnigg, F.Liszt, A.Bruckner, B.Smetana, A.Dvořák, L.Janáček, Z.Lukáš...). Svoje stálé místo v repertoáru mají černošské spirituály a úpravy lidových písní. Pěvecký sbor Cantate může nabídnout samostatné koncerty duchovní, světské i vánoční hudby, v loňském roce sbor uspořádal koncert jen z úprav lidových písní.
Smíšený pěvecký sbor Cantate Rokycany je členem Unie českých pěveckých sborů.
www stránky sboru
Nahoru ZpětBerušky
Klatovy
Dětský pěvecký sbor Berušky působí při ZŠ Čapkova ulice v Klatovech a navštěvují ho děti ve věku 6 – 11 let. Od jeho založení v roce 1996 sbor řídí paní učitelka PaedDr. Dana Martinková. Pěvecký sbor každoročně účinkuje na vánočním a jarním koncertu školy, vystupuje pro seniory i děti z mateřských škol. Organizuje koncerty s dětskými sbory z Klatov i jiných částí Plzeňského kraje. Zúčastňuje se pravidelně nejrůznějších přehlídek sborového zpěvu. Mezi největší úspěchy Berušek patří opakované umístění ve zlatém pásmu krajské soutěže dětských pěveckých sborů. Sbor již také několikrát vystupoval v SRN a natočil 3 DVD ze svých koncertů.
www stránky sboru
Nahoru ZpětFojtův komorní sbor
Roudnice nad Labem
Fojtův komorní sbor (FKS) z Roudnice nad Labem vznikl v roce 1993. Sbormistři PaedDr. Zuzana Zrzavá a Mgr. Jiří Zrzavý chtějí prací s tímto amatérským tělesem navázat na hudební a zvláště sborovou tradici města, kterou ještě v padesátých letech minulého století reprezentoval pěvecký spolek Hlahol.
V repertoiru FKS jsou hlavně skladby historické, zvláště duchovní. Obsahuje ale i díla současných autorů, včetně úprav lidových písní, nebo spirituálů.
Každoročně sbor účinkuje na vánoční půlnoční mši sv.v roudnickém kostele Narození Panny Marie, svým zpěvem doprovází bohoslužby při významných církevních svátcích. Zpívá ale i na akcích města, pořádá koncerty, vystupuje při nejrůznějších příležitostech (na křtinách, či svatbách svých členů, významných výročích obcí,…).
Tradicí se stalo pořádání festivalu sborového zpěvu „Roudnické konsonance“ v Roudnici n. Labem. Koná se každoročně v polovině září spolu s roudnickým vinobraním.
Za dobu své existence se Fojtův komorní sbor zúčastnil řady pěveckých soutěží, přehlídek i setkání. Jedním z prvních byl festival Ad fontes v Osečné u Liberce v roce 1995 (do té doby sbor vystupoval jen příležitostně, často v rámci bohoslužeb v roudnickém kostele, neboť základnu pro svou činnost nalezl od počátku právě na proboštství v Roudnici n.Labem..) Dvakrát se zúčastnil festivalu duchovní hudby Tibi laus v Mostě (v roce 1996 a 1998), sedmkrát (v letech 1993 – 2007) reprezentoval město Roudnici n.Labem na celostátní, později už mezinárodní přehlídce, zaměřené na renesanční hudbu, Harantovských slavnostech historického zpěvu na hradě Pecka u Nové Paky. Velkou ctí pro FKS bylo pozvání a účast na mezinárodním festivalu duchovní hudby v Šumperku v roce 2002.
Fojtův komorní sbor od svého vzniku nastudoval pro půlnoční bohoslužby v kostele Narození Panny Marie v Roudnici n. Labem Česko-latinskou vánoční mši, Missu pastorelis a známou „Hej mistře“ Jakuba Šimona Jana Ryby. Dále vánoční mši Roberta Führera, Františka Xavera Brixiho, Adama Václava Michny, Jiřího Ignáce Linka a další.
Svým názvem chce sbor připomenout jméno rodiny Fojtů – významných roudnických hudebníků 2.poloviny 18.a počátku 19.století, varhaníků, ředitelů roudnického kůru i učitelů. Odtud tedy „Fojtův komorní sbor“.
www stránky sboru
Nahoru ZpětChrámový sbor kostela Nanebevzetí Panny Marie
Bodenmais (D)
Chrámový sbor v Bodenmais se orientuje na nácvik vícehlasých mší a dalších drobných skladeb, kterými doprovází bohoslužby ve zdejším katolickém kostele. Od roku 2004, kdy se jeho sbormistrem stal Vít Aschenbrenner, se významnou součástí repertoáru tělesa staly figurální mše W. A. Mozarta (např. "Korunovační mše", "Spatzenmesse", Mše D dur) s doprovodem orchestru, v roce 2008 uvedl sbor ve světové premiéře „Barbara-Messe“ od současného německého skladatele Hermanna Angstenbergera. Od roku 2006 se těleso pravidelně účastní Festivalu duchovní hudby "Šumava - Bayerischer Wald".
Nahoru ZpětDětský pěvecký sbor Nokturňáček
Sezimovo Ústí
DPS Nokturňáček vznikl v r. 1991 na 2. ZŠ v Sezimově Ústí. Své jméno převzal od sboru dospělých Nokturna, se kterým také pravidelně vystupuje nejen na vánočních a jarních koncertech, ale i na mnoha dalších akcích, např. na Jarním festivalu sborového zpěvu, který sbory pořádají ve spolupráci s městem Sezimovo Ústí.
V souvislosti s různými zahraničními projekty vystoupil v Dánsku, častěji potom v Rakousku.
Sbor má tři oddělení: Koťata (přípravný sbor), Nokturňáček a Akcent (dívčí komorní sbor).
Téměř každý rok se zúčastňuje Regionální přehlídky dětských pěveckých sborů v Písku, odkud si přiváží většinou zlaté pásmo. Na olomouckém festivalu Svátky písní získal dvě stříbrné medaile.
V Nokturňáčku zpívají děti od druhé do deváté třídy. Repertoár je velmi pestrý. Jsou to skladby starých mistrů, spirituály, lidové písně, koledy i populární melodie.
www stránky sboru
Nahoru ZpětChrámový sbor a orchestr Fulpmes-Telfes
Tyrolsko (A)
V současné podobě čtyřhlasého smíšeného sboru existuje spolek již od roku 2004, kdy pod uměleckým vedením Josefa Wetzingera začal pravidelně jednou týdně zkoušet.
Jeho hlavní úkol tvoří hudební doprovod církevních slavností a uskutečnění jednoho až dvou dalších projektů (např. koncerty, nahrávání CD, spolupráce s dalšími sbory) ročně - s cílem, aby chrámová hudba tvořila živou složku regionální kultury. Velká pozornost je věnována provádění sakrální barokní hudby a děl tyrolských skladatelů. Repertoárovou pestrost tělesa umožňuje spolupráce s orchestrem, který zároveň umožňuje získat mladým hudebníkům, především těm, kteří hrají na smyčcové nástroje, zkušenosti s orchestrální hrou.
Nové mladé zpěváky získává sbor ze místního dětského sboru, který se rovněž podílí na církevně kulturním životě obce. V místě další působí dětský sbor, v němž zpívají dívky 6-10leté, a Singbuam, sbor pro stejně staré chlapce jeho úkolem je podnítit radost ze sborového zpěvu, z aktivního muzicírování a z hudby obecně už v raném věku.
Všechny aktivity spolku spojuje radost z aktivně provozované hudby a snaha šířit tuto radost dál.
Nahoru ZpětChrámový sbor kostela sv. Mikuláše
Zwiesel (D)
Chrámový sbor kostela sv. Mikuláše je historicky nejstarším městským spolkem na bavorské straně Šumavy (v českém příhraničí), neboť již ze 17. století pocházejí první zmínky o pěstování chrámové hudby ve zwieselské farnosti. Hlavním úkolem sboru je hudebně doprovázet bohoslužby a propůjčovat jim tak slavnostnější ráz. V současnosti zhruba 20členný sbor řídí Peter Kreutzer, který ve farnosti působí od roku 1984 jako regenschori. Sborový repertoár zahrnuje (převážně duchovní) hudbu všech stylů, gregoriánským chorálem počínaje a skladbami současných skladatelů konče. K nejvýznamnějším sborovým počinům patří nepochybně provedení „Slavnostní mše“ („Jubelmesse“) Carla Mariy von Webera u příležitosti sta let vysvěcení městského farního kostela (1998) a hudební doprovod slavnostní mše sv. v rámci oslav 750 let města Zwiesel Haydnovou „Nicolaimesse“ (2004).
V tomtéž roce poprvé přenášel Bavorský rozhlas slavnostní bohoslužbu ze 2. svátku vánočního, kdy se chrámový sbor úspěšně zhostil hudebně náročného partu skladby „Missa Scti Crucis“ Josefa Reinbergera.
Pro s Bavorskou zemskou výstavou „Bavorsko-Čechy: 1500 let sousedství“ souběžně probíhající projekt „Musica Sacra Bohemica“ (Zwiesel, 2007) nastudoval sbor „Missu brevis in D“ Františka Xavera Brixiho a „Missu quintu in B“ Václava Emanuela Horáka. V minulém roce se sbor poprvé účastnil Festivalu duchovní hudby „Šumava-Bayerischer Wald“ v Klatovech a navázal hojnou spolupráci s Kolegiem pro duchovní hudbu Klatovy a jeho uměleckým vedoucím Vítem Aschenbrennerem.
www stránky sboru
Nahoru ZpětChrámový sbor sv. Volfganga, Schalders
Jižní Tyrolsko (I)
Nejstarší zmínka o chrámovém sboru v dnešním slova smyslu pochází z r. 1888, kdy sbor zpíval výhradně a capella. V období mezi oběma světovými válkami zakoupila obec harmonium, takže a capellový sborový repertoár vzápětí obohatily skladby doprovázené hrou na tento nástroj, a od roku 1996, kdy byly v kostele konečně postaveny nové varhany, provádí sbor při bohoslužbách také skladby s varhanním doprovodem. - Sbor zkouší 40-50krát za rok: jeho hlavní úkol je zejména hudebně spoludotvářet bohoslužby významných církevních svátků a propůjčovat jim tak slavnostnější ráz (cca 35 vystoupení ročně). Sbor se však nevyhýbá se ani skladbám a příležitostem světského rázu – mj. v letech 2001 a 2007 se tak účastnil hodnocené Tyrolské sborové přehlídky („Gesamttiroler Wertungssingen“) ve Sterzingu (Jižní Tyrolsko, I), v obou případech s velmi dobrým umístěním.
Možná poněkud neobvyklou snahou sboru coby spolku je získávat mládež pro sborový zpěv a své současné členy podporovat v dalším hudebním (zejména pěveckém) vzdělávání
Chrámový sbor v Schalders má v současné době 30 členů a v repertoáru kromě tyrolské hudby také duchovní hudbu všech epoch a stylů. Uměleckým vedoucím sboru je Armin Mitterer.
Nahoru ZpětGrey Donkeys
Plzeň
Sbor existuje při Církevním gymnáziu v Plzni již od jeho založení, tj. od roku 1992 a navštěvují jej především studenti prim až kvint. Sbor má na svém kontě mnohá vystoupení i v zahraničí – především ve Francii a Německu. Můžete jej vidět samozřejmě na akcích školy, diecéze, města Plzně a charitativních akcích.
V roce 2004 získal zlaté pásmo na regionální přehlídce dětských sborů a byl vybrán na Festival dětských pěveckých sborů v Českém Krumlově.
V současné době koncertní sbor čítá 32 členů a od listopadu 2006 jej vede Jakub Šedivý, student čtvrtého ročníku PF ZČU. Na klavír a varhany doprovází Lukáš Novák, student šestého ročníku Plzeňské konzervatoře.
www stránky sboru
MP3 ukázka sboru 1
MP3 ukázka sboru 2
Nahoru ZpětJitříčko
Hradec Králové
Sbor Jitříčko je součástí Královéhradeckého dětského sboru Jitro a zároveň je pro jeho zpěváky poslední zastávkou před vstupem do hlavního koncertního sboru Jitro. Zpívají zde děti ve věku od 11 do 14 let, kteří zkouší již souběžně s hlavním sborem. Repertoár sboru zahrnuje jednohlasé a vícehlasé písně období gotiky a renesance až po tvorbu současných autorů. Každým rokem uskuteční tento sbor několik vystoupení v Hradci Králové, vystupoval však také v Praze, Tachově, Liberci a Olomouci. Velmi úspěšné byly i zahraniční zájezdy do Německa, Rakouska, Francie a Maďarska. Mezi největší úspěchy Jitříčka patří vítězství v roce 2003 na mezinárodní soutěži Svátky písní Olomouc. Dlouholetým dirigentem tohoto sboru byl Ph.D. Jiří Skopal, v současné době je sbor pod vedením sbormistryně Lucie Fárové. Se sborem spolupracuje klavírista Doc. Michal Chrobák.
www stránky sboru
Nahoru ZpětKolegium pro duchovní hudbu
Klatovy
Kolegium pro duchovní hudbu je dnes přibližně dvacetičlenný klatovský komorní smíšený sbor, založený r. 1996 muzikologem Vítem Aschenbrennerem, který se postupně repertoárově vyprofiloval na interpretaci barokní a klasicistní hudby, ale nebrání se ani skladbám autorů současných. Svým posluchačům představuje také (zejména barokní a klasicistní) skladby regionálních autorů, vzniklých spartacemi v archivech uložených notových památek. Sbor pravidelně účinkuje při různých liturgických i koncertních příležitostech po celých západních Čechách, ale i v Německu, a v minulosti podnikl tři koncertní cesty do Nizozemí (2003, 2004, 2006). Mezi dramaturgicky nejvýznamnější počiny sboru patří bezesporu světová premiéra duchovní kantáty regionálního autora Leopolda Eugena Měchury „Credo mrtvých“ (2005) a koncert hudby z doby klatovského mariánského zázraku (8. 7. 1685) nazvaný „Bohorodička krví se potící“ (2005). V rámci Bavorské zemské výstavy ve Zwieselu r. 2007 se Kolegium (dramaturgicky i hudebně) podílelo na současně probíhajícím projektu „Musica sacra Bohemica“ (Biber, Brixi, Dvořák).
Od roku 2007 se těleso podílí jako hlavní účinkující na projektu „Barokní jezuitské Klatovy“, organizovaným občanským sdružením Klatovské katakomby, kde mj. letos představil hudbu z doby založení klatovské jezuitské koleje (polovina 17. století).Do loňského roku působil sbor jako spoluorganizátor, od roku 2008 pak jako hlavní organizátor jediného sborového festivalu v západních Čechách – Festivalu duchovní hudby „Šumava – Bayerischer Wald“.
www stránky sboru
Nahoru ZpětKomorní sbor mládeže Ko.Mar
Plzeň
Komorní sbor mládeže Ko.Mar pracuje na svém repertoáru od února 2007. Vznikl z 20 členů dětského pěveckého sboru Mariella (při 15. ZŠ v Plzni), kteří již odrostli dětským střevíčkům. Za krátkou dobu svého trvání stihl mnohokrát vystupovat jak ve spolupráci s Mariellou, tak i samostatně. Má za sebou úspěšně provedené premiéry skladeb komponovaných přímo pro tento sbor. Mladí skladatelé, studenti kompozičního oddělení Konzervatoře v Plzni, pod vedením Doc. Jiřího Bezděka, Ph.D. zajímavě upravili pro sbor několik vánočních koled a Doc.Jiří Bezděk pro sbor napsal cyklus Osm cikánských písní pro sbor a akordeon. Mladí zpěváci také rádi porovnávají své pěvecké síly na renomovaných festivalech a soutěžních přehlídkách. Na festivalu Jirkovský písňovar získal stříbrné pásmo. Sbor má v repertoáru duchovní i klasické skladby, ale s velkým nadšením interpretuje i populární písničky. Sbormistryní je Hana Bezděková, klavírní spolupráce Adriana Christovová.
www stránky sboru
Nahoru ZpětLaetitia
Praha
Existence Laetitie se datuje od založení smíšeného komorního sboru (1976). U jeho zrodu stály česká pěvkyně a pěvecká pedagožka Dagmar Součková a sbormistryně Jindra Jindáčková. V polovině 80. let se stal sbormistrem Laetitie Stanislav Mistr, od r. 1992 jím je mgr. Roman Michálek. Hlasovou poradkyní sboru je mgr. Tereza Bystřická. Sborovými pěvci od počátku byli a jsou studenti a absolventi pražských vysokých škol nejrůznějšího zaměření - technici, matematici, geologové, ekonomové, právníci, historici a pedagogové, pravidelně kolem 16 členů, průměrný věk zpěváků je cca 22 let. Sbor interpretuje díla duchovní, ale i světské hudby všech období a stylů evropské kultury, od gregoriánského chorálu a vokální polyfonie přes klasická díla sborové literatury až po úpravy lidových písní a skladby současných skladatelů. Charakteristickým rysem sborové práce Laetitie je soustavné rozvíjení pěvecké kultury jednotlivých hlasových skupin. Díky němu má sbor měkký a kultivovaný zvuk, je schopen vystupovat nejen jako celek (smíšený sbor), ale též jako samostatný mužský sbor (např. B. Martinů: Hora tří světel) nebo ženský sbor (G. B. Pergolesi: Stabat mater), vytvářet podle potřeby sólistické ansámbly různého obsazení i zvládat sólové party svého repertoáru vlastními silami. www stránky sboru
Nahoru ZpětMusica suavis
Klatovy
Komorní soubor Musica Suavis ve složení Jan Lokajíček (housle), Ludmila Nová a Eva Slabá-Bartošová (zpěv - soprán, alt) a Vít Aschenbrenner (varhany) se zaměřuje na interpretaci komorní hudby 17. a 18.století. Orientuje se především na přední barokní a klasicistní autory působící ve střední a jižní Evropě, ale prezentuje také repertoár vzniklý spartacemi regionálních hudebních pramenů. Za účelem věrohodné interpretace staré hudby rozšiřuje soubor své základní obsazení o další hudebníky či zpěváky, a tak je posluchačům schopen nabídnout i skladby vokální nebo vokálně instrumentální (písně, kantáty aj.)
Nahoru ZpětNovAntica
Bayern (D)
Členové tohoto souboru jsou především absolventky a absolventi mnichovské Hochschule für Musik s mnohaletou sborovou praxí. Sbor novAntica založil r.1994 jeho současný vedoucí Stefan Urlbauer. Pro nemožnost zkoušet pravidelně každý týden pořádá sbor každý měsíc intenzivní soustředění, na něž se jeho členové sjíždějí z celého Bavorska. Každý rok nastuduje sbor repertoár na jeden až dva dramaturgicky celistvé projekty, které pak prezentuje v různých lokalitách – v poslední době jmenovitě např. „Lobgesang“ F.Mendelssohna-Bartholdyho nebo skladbu „Missa Nr.2 e-moll“ A.Brucknera.
Nahoru ZpětPěvecký sbor Fialky
Klatovy
Pěvecký sbor Fialky působí při Základní umělecké škole Klatovy. Členkami přibližně třicetičlenného sboru jsou nejen studentky sólového zpěvu na ZUŠ Klatovy, ale především mnoho hudebních nadšenců. Sbor se zúčastňuje nejrůznějších hudebních akcí, na kterých zaznívá nejen klasický sborový repertoár, ale také skladby, které primárně sboru určené nejsou. Z velmi zdařilých koncertů poslední doby lze jmenovat Večer filmových melodií, kde Fialky spolu s Pošumavským Big Bandem představily ve vyprodaném klatovském divadle známé melodie z televizní obrazovky a filmového prostředí. Dalším zajímavým hudebním počinem byla klatovská premiéra vánočních jazzových koled autora Milana Svobody, zde se opětně prohloubila a rozšířila spolupráce sboru s Pošumavským Big Bandem. Jarní měsíce roku 2009 pak přinášejí koncert na klatovské radnici. Sbormistrem Fialek je Jaroslav Pleticha.
Nahoru ZpětSmíšený pěvecký sbor ProVocal
Budapešť (Hu)
Sbor byl založen v srpnu 2004. Založili jej rodiny a jejich přátelé a ti dnes také tvoří základ sboru. První sborová zkouška se konala 30. srpna 2004 v Budapešti. Podařilo se nám získat zkušební místnost v prostorách Základní umělecké školy v 16. obvodu. Své první vystoupení absolvoval sbor koncem září 2004. Od té doby se zúčastnil četných festivalů a vystoupení doma i v zahraničí, jako například v Dunajské Stredě či na mezinárodním sborovém festivalu v Pécsi. Na podzim minulého roku získal sbor na sborovém festivalu v Egeru zlaté pásmo. Sbor každoročně organizuje letní sborový tábor, nejčastěji na Slovensku. V současnosti má 11 členů a ve své práci usiluje krom přesného provádění skladeb i o co nejvěrnější vyjádření jejich obsahu.
www stránky sboru
Nahoru ZpětSlavica Musa
Knurów (Pl)
Komorní sbor „Slavica Musa” byl založen 1. března 1990 v Knurówě (PL). Slavica Musa je smíšeným pěveckým sborem – smíšeným jak co do věkového složení svých členů, tak co do běžného každodenního života. V jeho řadách společně se zápalem muzicírují učitelé, studenti, právníci a vědci. Pro všechny jeho členy je hudba důležitým posláním a o to zapáleněji usilují o vlastní formu uměleckého výrazu.
V květnu 2007 si tento komorní sbor zvolil za dirigentku Elżbietu Płonku, která v této funkci nahradila předchozí uměleckou vedoucí Stefanii Stefaniak-Kopeć, která se sboru s úspěchem věnovala po dobu sedmnácti let.
Sbor je organizátorem festivalu „Dni Muzyki Chóralnej” (Dny sborové hudby), jenž se v roce 2009 koná v Knurówě již popatnácté.
Repertoár sboru zahrnuje jak duchovní hudbu mnoha epoch, tak také skladby odlehčenějšího ladění. Těleso však nastudovává také rozsáhlejší díla sborové literatury. Během své téměř dvacetileté existence získala Slavica Musa mnohá soutěžní ocenění v Polsku i v zahraničí.
www stránky sboru
Nahoru ZpětSmíšený pěvecký sbor Česká Píseň
Plzeň
ČESKÁ PÍSEŇ PLZEŇ, smíšený pěvecký sbor založený v roce 1954 hudebním skladatelem Zdeňkem Lukášem, je v současné době reprezentován 37 členy. Za více než padesát let svého trvání si sbor získal své pevné místo v kraji i celé České republice. Svým bohatým repertoárem obsáhl všechna hudební období od renesance po současnou hudbu, včetně českého folklóru. V posledních letech sbor nastudoval i několik rozsáhlých skladeb – např. W. A. Mozart: Requiem, Korunovační mše, A.Dvořák: Lužanská mše, Stabat Mater. V čele sboru je od ledna 2009 p.Vojtěch Jouza, hobojista České filharmonie. ČESKÁ PÍSEŇ se pravidelně účastní kulturního života města a Plzeňského kraje, každoročně pořádá koncerty v Plzni a v okolních městech. Často koncertuje také v Praze nebo Mariánských Lázních.
Sbor absolvoval za dobu svého trvání více než 600 koncertů, nahrál přibližně 100 lidových písní s úpravami různých významných českých skladatelů a desítky originálních hudebních skladeb českých a světových autorů bez i s doprovodem nástrojů, podílel se na několika projektech s předními českými profesionálními tělesy a sólisty, vydal dvě samostatná CD. Zúčastnil se desítek hudebních festivalů a soutěží, z nichž si vždy přivezl ocenění za umělecké ztvárnění, intonační čistotu, koncepci pořadu, hlasovou vyrovnanost. Na mnoha soutěžích v Čechách i v zahraničí dosáhl na nejvyšší místa.
Z posledních úspěchů – 2006 1. místo Bratislava, 1. mezinárodní festival duchovní hudby, 2008 – Festa Choralis Bratislava, 2x stříbrná medaile. ( další viz web) Smíšený pěvecký sbor ČESKÁ PÍSEŇ je zájmové těleso, jehož prvořadým cílem je přátelství s hudbou a v hudbě, získávání nových kontaktů, výměna kulturních aktivit a poznávání nových interpretačních modifikací.
Sbor zpívá pro radost svou i radost svých posluchačů.
www stránky sboru
Nahoru ZpětSmíšený pěvecký sbor Šumavan
Klatovy
Smíšený pěvecký sbor. Byl založen v roce 1861, u jeho zrodu stál skladatel Petr Jirges, ředitel kůru Mansvet Klička a spisovatel A. V. Šmilovský. Zpočátku existoval jako mužský sbor, od r. 1871 je sborem smíšeným.
Páteří vystoupení sboru byly vždy koncerty sborové tvorby – ať už tématicky orientované (k poctě K. J. Erbena, Josefa Kličky, K. H. Borovského a B. Němcové, klatovského skladatele Leopolda Eugena Měchury aj.) nebo výroční – např. koncerty k výročí vzniku města nebo samotného sboru Šumavan – a koncerty spojené se svátky (vánoční, velikonoční, májové). Sbor také účinkoval na koncertech či festivalech v zahraničí – v Německu, Holandsku, Francii, Rakousku či Itálii.
Na novodobém vývoji tělesa se nejvýrazněji podepsali dlouholetí sbormistři Jiří Bílek a Drahomíra Hostýnková, od r. 2002 do r.2008 pracoval sbor pod vedením Milady Bláhové. V tomto období došlo k omlazení členské základny a sbor se zúčastnil několika zajímavých projektů, v poslední době např. soutěže Canti veris Praga 2008 (stříbrné pásmo), nebo 2. ročníku Barokních jezuitských Klatov (společně s Kolegiem pro duchovní hudbu). Vrcholem pěvecké činnosti sboru v r.2008 bylo provedení oratoria Stabat Mater A.Dvořáka společně s domažlickým Čerchovanem a Plzeňskou filharmonií.
Sbor Šumavan pravidelně účinkuje také na bienále sborů západočeské oblasti (je členem Unie českých pěveckých sborů) a Festivalu duchovní hudby, pořádaném od r. 1997 v Klatovech a okolních městech v Čechách a v Bavorsku. V roce 2006 pokřtil Šumavan CD Na klatovské věži. Od ledna r.2009 stojí v čele Šumavanu sbormistr Jaroslav Pleticha.
www stránky sboru
Nahoru ZpětVokální soubor CORO AVENTINO
Plzeň
Vokální soubor CORO AVENTINO vznikl v roce 2008 se záměrem provozovat méně často uváděný repertoár. Ansámbl se zaměřuje zejména na hudbu předklasického období – např. na italské mistry raného baroka (C. Monteverdi, B.Marini, A.Rigatti,..), sakrální kompozice francouzského baroka (J.B.Lully, M.A.Charpentier,…) či protestantskou hudbu německého baroka (G.P.Telemann). Soubor vystupuje v komorním obsazení při obsazení hlasů po 1-3 zpěvácích, a ve shodě s dobovými zvyklostmi je doprovázen akordickými a basovými nástroji (cembalo, loutna a cello či viola da gamba).
Ansámbl je tvořen zpěváky, kteří jsou členy různých pěveckých sborů a institucí, a většinou prošli hudebním školením na konzervatořích či vysokých školách – aktivity CORO AVENTINO jsou pak jakousi hudební relaxací při provozování málo známého, avšak nadmíru hodnotného repertoáru. - Uměleckým vedoucím souboru je Jakub Kydlíček.
www stránky sboru
Nahoru ZpětVox Imperfecta
Plzeň
Vox imperfecta je smíšený komorní pěvecký sbor založený roku 2006. Vznikl z původní studentské scholy při kostele Nanebevzetí Panny Marie u bývalého františkánského kláštera v Plzni. Zaměřuje se převážně na duchovní hudbou starších období. Sbormistrem je Pavel Dolanský.
www stránky sboru
Nahoru ZpětŽeleznorudský smíšený sbor
Železná Ruda
ŽSS byl založen v říjnu 2006 skupinou nadšenců,kteří buďto dříve ve sborech působili,nebo jsou aktivními hudebníky. V krátké době se sbor rozrostl o další zájemce.V současné době má 23 členů z Čech i sousedního Bavorska.Od nácviku koled pro první vystoupení o Vánocích 2006 postupně přešel k náročnějšímu repertoáru Matona mia cara (Orlandus Lassus), Těbe (E. Mandicevschi) a jiné. Během dvou let existence se počet skladeb stále rozrůstal,v současnosti jich máme 45 různého zaměření – úpravy lidových písní našich i cizích, tvorbu Janáčka, Dvořáka, Lukáše, Sommera a dalších, skladby sakrálního i světského charakteru - české i světové. Loňský podzim jsme věnovali České mši vánoční J. J. Ryby, kterou jsme s úspěchem provedli u nás i v Bavorsku.Sbor spolupracuje i s jinými tělesy v regionu – Sušice, Horažďovice, Zwiesel. Naše těleso vede od počátku absolvent a nyní znovu student plzeňské konzervatoře Martin Červenka, který navštěvuje obor sbormistrovství na Západočeské univerzitě a zároveň studuje skladbu na jmenované konzervatoři v Plzni.
www stránky sboru