Účastníci
- Byzantion – Collegium musicae slavicae Praha
- Cantate, Rokycany
- Dívčí akademický sbor Pedagogické fakulty ZČU v Plzni
- Dolnobavorský lékařský orchestr, Deggendorf (D)
- DPS Jiskřička, Praha-Uhříněves
- DPS Sluníčka, Plzeň
- DPS Svítání, Praha
- Fojtův komorní sbor, Roudnice nad Labem
- Harmonia Trinitatis, Klatovy
- Geshem, Praha
- Chorus Egrensis, Aš
- Chrámový sbor kostela Nanebevzetí Panny Marie, Bodenmais (D)
- Chrámový sbor kostela sv. Michaela, Plattling (D)
- Jihočeský vysokoškolský sbor, České Budějovice
- Jubilate, Bodenmais (D)
- Kantika, Litovel
- Kolegium pro duchovní hudbu, Klatovy
- Komorní orchestr Katedry hudební kultury FPE ZČU Plzeň
- Laetitia, Praha
- Pro Vocal, Budapest (H)
- PS Ještěd, Liberec
- PS Martinů, Třinec
- RadHost Praha-Hostivař
- Rejchův komorní sbor, Chudenice
- Schola U Redemptoristů, Plzeň
- Sušický dětský sbor, Sušice
- Šumavan Klatovy
- Vox Imperfecta, Plzeň
Nahoru ZpětByzantion – Collegium musicae slavicae Praha
Praha
Komorní smíšený sbor Byzantion vznikl v roce 1957 s názvem Collegium musicae slavicae Praga. Svým repertoárem navazuje na prastarou tradici, jejíž nejstarší kořeny sahají do období působení Cyrila a Metoděje, kteří přinesli ze své vlasti základní typy hudebních forem na území Velkomoravské říše.
Snahou sboru je pěstovat řecko-byzantskou a slovanskou hudbu východní Evropy a přední Asie ( tehdejší hudební formy, jako byly kanony. tropary, prostopinija atd.) a seznamovat veřejnost s touto hudební tradicí od nejstarších dob až po současná díla autorů slovanských národů, ovlivněná latinskou kulturou.
Zakladatelkou sboru se stala PhDr. Olga Dutková, která se dlouhá léta věnovala slovansko-byzantské hudbě. Pod jejím vedením získal sbor různá ocenění na koncertech a soutěžích doma i v zahraničí ( Francie, Belgie, Německo, Slovensko). Dále sbor vedli prof. Nadja Petrenko a Viktor Byček. Současnou dirigentkou a uměleckou vedoucí se stala Ing. Eva Komárková. Sbor účinkuje na vánočních a velikonočních koncertech v pražských i mimopražských kostelích, koncertních síních, zámcích, pro seniory i na konferencích a spolkových a pamětních setkáních, většinou a capella, někdy s doprovodem houslí, flétny a klavíru. Zájem sboru je rozšířen i na hudbu západní a střední Evropy. Příkladem mohou být vánoční koledy (polské, maďarské, švédské, laponské), vybrané slovanské národní písně (ukrajinské) a také skladby, které byly věnovány sboru ( J. Snížková, O. Dutková).
Sbor spoluúčinkoval na koncertu chrámové hudby „ Hoffnung für Osteuropa Gorlitz 2001, propagující společnou budoucnost východní a střední Evropy. Pravidelně se účastní festivalu duchovní hudby Šumava – Bayerischer Wald, několikrát festivalu pěveckých sborů sborů Tibi laus v Mostě, dále festivalu chrámových a komorních sborů v Cholticích, též „Roudnických konsonancí“ v Roudnici n.Labem. Sbor je členem Unie českých pěveckých sborů a má v současné době 24 členů.
www stránky sboru
Nahoru ZpětCantate
Rokycany
Smíšený pěvecký sbor Cantate vznikl v roce 1985 a navázal tak na bohatou tradici sborového zpěvu v Rokycanech. Od roku 1994 je sbormistrem Dr.Jiří Frolík( pracuje jako odborný asistent na katedře hudební kultury Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni), pod jehož vedením sbor absolvoval více než 170 vystoupení, z toho na 120 samostatných koncertů. Pětačtyřicetičlenné těleso koncertuje především na Rokycansku, vystupuje ale i v jiných městech republiky. Několikrát sbor zpíval i v SRN( Rimbach, Kötzting, Bocholt).
Repertoár Cantate je tvořen světskými i duchovními skladbami převážně a cappella od nejstarších období až po dvacáté století (M.Praetorius, J.S.Bach, J.G.Albrechtsberger, W.A.,Mozart, Q.von Pogatschnigg, F.Liszt, A.Bruckner, B.Smetana, A.Dvořák, L.Janáček, Z.Lukáš...). Svoje stálé místo v repertoáru mají černošské spirituály a úpravy lidových písní. Pěvecký sbor Cantate může nabídnout samostatné koncerty duchovní, světské i vánoční hudby, v loňském roce sbor uspořádal koncert jen z úprav lidových písní.
Smíšený pěvecký sbor Cantate Rokycany je členem Unie českých pěveckých sborů.
www stránky sboru
Nahoru ZpětDívčí akademický sbor Pedagogické fakulty ZČU v Plzni
Dívčí akademický sbor byl založen na katedře hudební kultury Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni v roce 1993. Vystupuje na samostatných koncertech v ČR i v zahraničí (Francie, Německo, Polsko, Slovensko), při větších hudebních projektech spolupracuje s komorními orchestrálními tělesy (Collegium Musicum d´Aquitaine Bordeaux, Komorní orchestr katedry hudební kultury, Symfonický orchestr univerzity v Regensburgu, Folklórní soubor univerzity Kolín n. R.,…). Za dobu svého působení získal sbor řadu vítězství a předních cen na mezinárodních sborových soutěžích a festivalech (Young Prague, IFAS Pardubice a Akademické Banské Bystrice, Jaro se otvírá, Festa academica, Smetanovské dny v Plzni, Festival sborového umění Jihlava,…), opakovaně je oceňována jeho vyspělá hlasová kultura. Ve svém repertoáru má nejen skladby starých mistrů a úpravy lidových písní, ale zvláště se zaměřuje na kompozice 20. století.Sbormistryněmi jsou doc. Daniela Mandysová a dr. Romana Feiferlíková.
Nahoru ZpětDolnobavorský lékařský orchestr
Deggendorf (D)
Dolnobavorský lékařský orchestr je sdružením hudbymilovných, muzicírujících lékařů a dalších pomáhajících profesí a jejich rodinných příslušníků a přátel z celého prostoru Dolního Bavorska. Byl založen r. 1991 v Hengersbergu jako komorní orchestr (smyčce a několik dechových nástrojů). V současnosti má 15 – 20 aktivních členů a je členem Svazu bavorských amatérských orchestrů.Uměleckým vedoucím je od podzimu 2010 Vít Aschenbrenner, klatovský chrámový hudebník a muzikolog.
Výtěžek z koncertů je určen na charitativní, humanitární nebo kulturní účely. Mezi další cíle spolku patří podpora kulturních aktivit lékařů a jejich kolegiálních vztahů.
K dnešnímu datu má orchestr za sebou více než 60 samostatných koncertů, převážně v Německu, ale i v zahraničí – v Rakousku, Itálii, Anglii a Francii (Compiégne, Burgundsko).
www stránky orchestru
www stránky orchestru
Nahoru ZpětDPS Jiskřička
Praha-Uhříněves
Dětský pěvecký sbor (DPS) Jiskřička v roce 1985
založila a dodnes umělecky vede sbormistryně
Dana Škardová. Z několika původních nadšenců
se vyvinulo těleso, které se skládá ze 2 oddělení
- přípravného sboru a koncertního sboru.
Zpívají zde děti z Prahy a okolí ve věku 7 – 18 let.
DPS Jiskřička má velmi dobrou tradici a jméno,
o čemž svědčí nejen široké spektrum aktivit, ale i řada dosažených úspěchů – stříbrné a několikrát zlaté ocenění na mezinárodních pěveckých soutěžích a festivalech doma i v zahraničí (Celostátní soutěž dětských pěveckých sborů Nový Jičín, Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena, Pražská snítka apod.), koncertní zájezdy a spolupráce se zahraničními pěveckými sbory, nastudování a uvedení dětské opery H. Krásy „Brundibár“ (v češtině, němčině a angličtině), zkušenosti se studiovým nahráváním pro film a rozhlas, účinkování v rozhlasových a televizních pořadech, spolupráce při natáčení písní známých autorů a s populárními zpěváky (nař. hudební skladatel K. Pospíšil, zpěváci H. Janků, B. Basiková, I. Bartošová), pravidelná koncertní vystoupení při společenských příležitostech (vánoční, výroční a jiné kulturní akce).
Kromě pravidelných zkoušek absolvují členové sboru dvakrát ročně intenzivní týdenní studijní soustředění, kde se zdokonalují v hudební teorii, učí se instrumentálním dovednostem, hereckým a tanečním základům a studují repertoár pro nadcházející sezónu. Repertoár sboru v současné době tvoří klasická sborová tvorba českých i zahraničních autorů, lidové písně z různých konců světa, spirituály, skladby z muzikálů a filmů,vánoční písně české i cizí a muzikálová produkce (původní muzikál M. Krkošky Aladinova kouzelná lampa).
www stránky sboru
MP3 ukázka sboru 1
MP3 ukázka sboru 2
Nahoru ZpětDPS Sluníčka
Plzeň
Sbor Sluníčka má 70 členů od 7 do 10 let – žáci 3. – 5.třídy. Sbor byl založen před 17 lety a za dobu svého působení zpívá pravidelněpro kluby seniorů, invalidů, pořádá charitativní akce. V krajské soutěži DPS v Rokycanech a v Plzni pravidelně obsazuje zlaté pásmo. Sbor zpíval na přehlídkách DPS v Uničově, Rychnově nad Kněžnou a v Lidicích. Účastnil se festivalu v Sušici a duchovního festivalu v Praze. Dvakrát získal ocenění za výbornou hlasovou kulturu.
Nahoru ZpětDPS Svítání
Praha
Dětský pěvecký sbor „Svítání“ založila v září roku 1996 Mgr. Jana Jamborová (tehdy ještě Švejnohová) na Praze 4. Sbor fungoval jako občanské sdružení až do září 2008, kdy přešel pod ZUŠ Štefánikova v Praze 5 – Smíchově.
V současné době sbor sdružuje přes 80 dětí z Prahy a blízkého okolí. Systém dvou přípravných oddělení, koncertního a komorního sboru umožňuje pracovat s dětmi dlouhodobě, od 4 až do 26 let. Učí se pěvecké technice, seznamují se s hudební literaturou všech vývojových slohů; učební plán též zahrnuje výuku intonace, zpěv z not, sluchovou výchovu, rozvíjení harmonického cítění a výuku hudební teorie.
V posledních letech prošel sbor velkou změnou uměleckého vedení. Od září 2010 stojí v čele koncertního sboru Svítání a komorního oddělení Slunovrat Mgr. Tereza Bystřická a starší přípravné oddělení Svítáníčko a mladší přípravné oddělení Sluníčka má na starosti Helena Hofrajtrová.
Za dobu své existence absolvoval sbor řadu koncertů doma i v zahraničí (např. v Polsku, Lotyšsku, Estonsku, Belgii a Itálii). Každý školní rok pořádá několik samostatných koncertů v reprezentativních prostorách, kde představuje svůj aktuální repertoár. Od počátku své činnosti se Svítání účastní domácích i zahraničních přehlídek a soutěží, kde získal nejedno ocenění.
Repertoár „Svítání“ je žánrově pestrý a široký – zahrnuje skladby různých slohových období, duchovní, světské, lidové i populární.
Nahoru ZpětFojtův komorní sbor
Roudnice nad Labem
Fojtův komorní sbor (FKS) z Roudnice nad Labem vznikl v roce 1993. Sbormistři PaedDr. Zuzana Zrzavá a Mgr. Jiří Zrzavý chtějí prací s tímto amatérským tělesem navázat na hudební a zvláště sborovou tradici města, kterou ještě v padesátých letech minulého století reprezentoval pěvecký spolek Hlahol.
V repertoiru FKS jsou hlavně skladby historické, zvláště duchovní. Obsahuje ale i díla současných autorů, včetně úprav lidových písní, nebo spirituálů.
Každoročně sbor účinkuje na vánoční půlnoční mši sv.v roudnickém kostele Narození Panny Marie, svým zpěvem doprovází bohoslužby při významných církevních svátcích. Zpívá ale i na akcích města, pořádá koncerty, vystupuje při nejrůznějších příležitostech (na křtinách, či svatbách svých členů, významných výročích obcí,…).
Tradicí se stalo pořádání festivalu sborového zpěvu „Roudnické konsonance“ v Roudnici n. Labem. Koná se každoročně v polovině září spolu s roudnickým vinobraním.
Za dobu své existence se Fojtův komorní sbor zúčastnil řady pěveckých soutěží, přehlídek i setkání. Jedním z prvních byl festival Ad fontes v Osečné u Liberce v roce 1995 (do té doby sbor vystupoval jen příležitostně, často v rámci bohoslužeb v roudnickém kostele, neboť základnu pro svou činnost nalezl od počátku právě na proboštství v Roudnici n.Labem..) Dvakrát se zúčastnil festivalu duchovní hudby Tibi laus v Mostě (v roce 1996 a 1998), sedmkrát (v letech 1993 – 2007) reprezentoval město Roudnici n.Labem na celostátní, později už mezinárodní přehlídce, zaměřené na renesanční hudbu, Harantovských slavnostech historického zpěvu na hradě Pecka u Nové Paky. Velkou ctí pro FKS bylo pozvání a účast na mezinárodním festivalu duchovní hudby v Šumperku v roce 2002.
Fojtův komorní sbor od svého vzniku nastudoval pro půlnoční bohoslužby v kostele Narození Panny Marie v Roudnici n. Labem Česko-latinskou vánoční mši, Missu pastorelis a známou „Hej mistře“ Jakuba Šimona Jana Ryby. Dále vánoční mši Roberta Führera, Františka Xavera Brixiho, Adama Václava Michny, Jiřího Ignáce Linka a další.
Svým názvem chce sbor připomenout jméno rodiny Fojtů – významných roudnických hudebníků 2.poloviny 18.a počátku 19.století, varhaníků, ředitelů roudnického kůru i učitelů. Odtud tedy „Fojtův komorní sbor“.
www stránky sboru
Nahoru ZpětHarmonia Trinitatis
Klatovy
Komorní soubor Harmonia Trinitatis ve složení Lucie Zieglerová (housle), Ludmila Nová (soprán) a Vít Aschenbrenner (varhany) se zaměřuje na interpretaci komorní hudby 17. a 18. století. Orientuje se především na barokní a klasicistní autory působící ve střední a jižní Evropě, ale prezentuje také repertoár vzniklý spartacemi regionálních hudebních pramenů. Za účelem věrohodné interpretace staré hudby rozšiřuje soubor své základní obsazení o další hudebníky či zpěváky, a tak je posluchačům schopen nabídnout i skladby vokální nebo vokálně instrumentální (písně, kantáty aj.). V loňském roce byl soubor hlavním českým partnerem organizátorů koncertního cyklu Česko-německých hudebních setkání.
Nahoru ZpětGeshem
Praha
Geshem znamená déšť. Přináší vláhu, požehnání, padá na nás všechny bez rozdílu... Vokální a kapelový soubor GESHEM tvoří přibližně 20 zpěváků, jejichž společným cílem je zpívat duchovní písně vycházející z různých křesťanských tradic. Svou činnost zahájil soubor v dubnu 2000 nácvikem písní z Taizé, nedlouho poté rozšířil svůj repertoár o černošské spirituály a gospely. Vystupuje při různých příležitostech, z nichž zhruba jednu čtvrtinu tvoří benefiční koncerty.
Od roku 2003 organizuje Geshem každé září mezinárodní festival afroamerických spirituálů Spiritual Fest
www stránky sboru
Nahoru ZpětChorus Egrensis
Aš
Smíšený pěvecký sbor CHORUS EGRENSIS působí na Ašsku od roku 2000 a je pokračovatelem pěveckého sboru Tosta – Aš. Sdružuje zpěváky z Aše, Chebu a Františkových Lázní. Koncertuje v Čechách i v zahraničí, spolupracuje s řadou renomovaných umělců či spřátelených sborů. Velmi významnou spoluprací je pravidelná koncertní činnost v rámci koncertů „Zpěv tří zemí“, pořádaných každročně v Rehau, Olešnici a Aši. Všechny tři pořádající sbory jsou za tento projekt držiteli hlavního ocenění Euregia Egrensis roku 2008. Dirigentkou je Bc. Alexandra Benešová, absolventka Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze a oboru sbormistrovství na Univerzitě Karlově v Praze.
Repertoár sboru tvoří skladby duchovní i světské, lidové písně, spirituály i gospely, hudba taneční i písně dalších hudebních žánrů. Sbor také spoluúčinkuje v rámci „Loketského kulturního léta“ na provedení opery „Aida“ od G.Verdiho.
www stránky sboru
Nahoru ZpětChrámový sbor kostela Nanebevzetí Panny Marie
Bodenmais (D)
Chrámový sbor v Bodenmais se orientuje na nácvik vícehlasých mší a dalších drobných skladeb, kterými doprovází bohoslužby ve zdejším katolickém kostele.
Od roku 2004, kdy se jeho sbormistrem stal Vít Aschenbrenner, se významnou součástí repertoáru tělesa staly figurální mše J.Haydna (Missa brevis in F, Hob.XII:1, Missa Scti Joannis de Deo („Kleine Orgelmesse“, Hob.XII:7) a W. A. Mozarta (např. "Korunovační mše" KV 317, "Spatzenmesse" KV 220, Mše C dur („Orgelmesse“, KV 259), Mše D dur KV 194) s doprovodem orchestru – vedle původního sborového repertoáru v tradici německého cecilianismu (Filke, Gruber, Kempter aj.). V roce 2008 uvedl sbor ve světové premiéře „Barbara-Messe“ od současného německého skladatele Hermanna Angstenbergera. Od roku 2006 se těleso pravidelně účastní Festivalu duchovní hudby "Šumava - Bayerischer Wald".
Nahoru ZpětChrámový sbor kostela sv. Michaela
Plattling (D)
Plattlingský chrámový sbor u sv. Michaela existuje již 40 let – od založení samotné farnosti. Přibližně dvacetičlenný sbor vystupuje v průběhu roku během církevních svátků a o významnějších nedělích, kdy uvádí zejména soudobou chrámovou hudbu, a zároveň premiéruje skladby svého nynějšího uměleckého vedoucího Stefana Trennera, který svatomichalský sbor vede od r. 1992, a složil pro něj několik mešních ordinárií.
Nahoru ZpětJihočeský vysokoškolský sbor
České Budějovice
Sbor byl založen sbormistrem Jiřím Fuchsem v roce 1982 jako ženský sbor, který účinkuje jako velký i jako komorní ansámbl. Tvoří jej studentky Jihočeské univerzity všech studijních oborů, tedy zdaleka nikoliv jen hudební výchovy. Sbor nepracuje jako typický výběrový sbor, naopak umožňuje začlenění nejširšího spektra studentek, včetně absolventek.
Za dobu svého trvání natočil sbor přes 80 snímků pro Český rozhlas, uspořádal nespočet koncertů, účastnil se celé řady významných festivalů a soutěží. Z domácích si nejvíce cení vícenásobného zisku titulu Laureát IFAS Pardubice (Mezinárodní festival vysokoškolských sborů), dále dvou prvních cen na Pražských sborových dnech a dvou hlavních cen skladatele Zdeňka Lukáše. Z mezinárodních soutěží lze vyzdvihnout přední umístění na tak renomovaných soutěžích, jakými byla italská Riva di Garda, polské Miedzyzdroje, francouzské Tours, švédský Oskarshamn, španělské Cantonigros, irský Cork, maďarská Pecs, lotyšská Riga, Schubertova Vídeň či 1. cena mezinárodního festivalu Akademická Banská Bystrica 2001. Významná a úspěšná byla účast sboru na I. celosvětové Olympiádě sborového umění v Linci (A) r. 2000.
Pro sbor napsalo své skladby několik významných českých skladatelů (Z.Lukáš, J.Matys, P.Eben). Jihočeský vysokoškolský sbor bývá pravidelným účastníkem výběrového Festivalu sborového umění v Jihlavě, třikrát obdržel výroční cenu Českého hudebního fondu za vynikající interpretaci soudobé tvorby.
informace o sboru na portálu UČPS
Nahoru ZpětJubilate
Bodenmais (D)
Instrumentálně vokální rytmická skupina Jubilate vznikla v Bodenmais v říjnu 2004, aby doprovázela široké spektrum farních bohoslužeb novými duchovními písněmi. Důraz klade na zřetelně a srozumitelně interpretované biblické a meditativní chvály. Snaží se také zapojovat širokou farní obec do aktivního zpěvu jednodušších vícehlasých duchovních skladeb. Kmenový repertoár souboru tvoří zejména písně Petera Janssense, Kathi Stimmer a Martina Götha. V současnosti tvoří soubor výhradně cca dvacet ženských hlasů s instrumentálním doprovodem (2 příčné flétny, 3 kytary, baskytara). Vedoucí souboru je paní Rita Schlecht.
Nahoru ZpětKantika
Litovel
První vystoupení sboru bylo dne 27.10.1968. Původní název zněl: Chudobínský pěvecký sbor. Od roku 1970 sbor změnil název na Cantica, který byl v roce 1974 počeštěn. Místo působení sboru bylo v r. 1977 přeneseno do Litovle.
Nosný program je zaměřen na díla starých mistrů z období renesance a baroka. Významné místo však zaujaly i skladby z období klasicismu i romantismu. Soubor se však nevyhýbá ani skladbám autorů 20. století a současných žijících autorů. Pozornost je věnována i úpravám lidových písní.
Od roku 2003 je uměleckou vedoucí a dirigentkou paní Irena Blektová, která převzala taktovku po zakladateli sboru panu Vlastimilu Nedomovi.
V září r. 1999 byla pořízena MC s 34 skladbami s názvem: Zpívá Kantika. V roce 2006 bylo vydáno CD s 32 vánočními písněmi pod názvem: Vánoční koledy (od baroka po současnost).
Od svého založení sbor uskutečnil 360 vystoupení v ČR i zahraničí – Německo, Nizozemí, Itálie, Slovensko a Polsko.
Během své činnosti byl oceněn stříbrnou medailí Leoše Janáčka a v mezinárodní soutěži Iuventus Mundi Cantat v Olomouci získal stříbrnou medaili v roce 1997, 2000 a 2007.
www stránky sboru
MP3 ukázka sboru 1
MP3 ukázka sboru 2
MP3 ukázka sboru 3
Nahoru ZpětKolegium pro duchovní hudbu Klatovy
Klatovy
Kolegium pro duchovní hudbu je dnes přibližně dvacetičlenný klatovský komorní smíšený sbor, založený r. 1996 muzikologem Vítem Aschenbrennerem, který se postupně repertoárově vyprofiloval na interpretaci barokní a klasicistní hudby, ale nebrání se ani skladbám autorů současných. Svým posluchačům představuje také (zejména barokní a klasicistní) skladby regionálních autorů, vzniklých spartacemi v archivech uložených notových památek. Sbor pravidelně účinkuje při různých liturgických i koncertních příležitostech po celých západních Čechách, ale i v Německu, a v minulosti podnikl tři koncertní cesty do Nizozemí (2003, 2004, 2006). Mezi dramaturgicky nejvýznamnější počiny sboru patří bezesporu světová premiéra duchovní kantáty regionálního autora Leopolda Eugena Měchury „Credo mrtvých“ (2005) a koncert hudby z doby klatovského mariánského zázraku (8. 7. 1685) nazvaný „Bohorodička krví se potící“ (2005). V rámci Bavorské zemské výstavy ve Zwieselu r. 2007 se Kolegium (dramaturgicky i hudebně) podílelo na současně probíhajícím projektu „Musica sacra Bohemica“ (Biber, Brixi, Dvořák).
Od roku 2007 se těleso podílí jako hlavní účinkující na projektu „Barokní jezuitské Klatovy“, organizovaným občanským sdružením Klatovské katakomby, kde mj. letos představil hudbu z doby založení klatovské jezuitské koleje (polovina 17. století). Do roku 2007 působil sbor jako spoluorganizátor, od roku 2008 pak jako hlavní organizátor jediného sborového festivalu v západních Čechách – Evropského festivalu duchovní hudby „Šumava – Bayerischer Wald“.
Roku 2009 si Kolegium odvezlo z Harantovských hudebních slavností historického zpěvu cenu za "autentickou interpretaci renesanční polyfonie“. Rok 2010 byl ve znamení oslav 750. výročí založení města, na jehož oslavách se těleso podílelo hned třemi projekty, z toho dvěma samostatnými koncerty: "Liturgickou hudbou v Klatovech před 250 lety" (obnovené premiéry - spartace dochovaných jezuitských pramenů klatovské hudební sbírky) a koncertem hudby klatovských rodáků / skladatelů 19. a 20. století. V prosinci pak Kolegium uvedlo ve světové premiéře adventní oratorium "Dies sanctificatus" plzeňského hudebního skladatele Pavla Samiece (*1984).
www stránky sboru
Nahoru ZpětKomorní orchestr Katedry hudební kultury FPE ZČU Plzeň
Plzeň
Orchestr sestávající zejména ze studentů a absolventů Katedry hudební kultury, ale rovněž ze studentů či absolventů ostatních fakult Západočeské univerzity působí na Katedře hudební kultury pod vedením Víta Aschenbrennera. Smyčcový orchestr se zaměřuje zejména na interpretaci děl 18. století, avšak do jeho repertoáru patří i díla soudobá. Spolupracuje s dalšími tělesy, zejména s Dívčím akademickým sborem a Kolegiem pro duchovní hudbu z Klatov. Mezi jeho nejvýznamnější počiny v posledních letech patřilo provedení Stabat Mater Jana Křtitele Vaňhala a Missy pastoralis Jana Hanuše. Loňský rok završil orchestr světovou premiérou oratoria Pavla Samiece Dies sanctificatus, kterou realizoval ve spolupráci s Kolegiem pro duchovní hudbu.
Nahoru ZpětLaetitia
Praha
Existence Laetitie se datuje od založení smíšeného komorního sboru (1976). U jeho zrodu stály česká pěvkyně a pěvecká pedagožka Dagmar Součková a sbormistryně Jindra Jindáčková. V polovině 80. let se stal sbormistrem Laetitie Stanislav Mistr, od r. 1992 jím je mgr. Roman Michálek. Hlasovou poradkyní sboru je mgr. Tereza Bystřická. Sborovými pěvci od počátku byli a jsou studenti a absolventi pražských vysokých škol nejrůznějšího zaměření - technici, matematici, geologové, ekonomové, právníci, historici a pedagogové, pravidelně kolem 16 členů, průměrný věk zpěváků je cca 22 let. Sbor interpretuje díla duchovní, ale i světské hudby všech období a stylů evropské kultury, od gregoriánského chorálu a vokální polyfonie přes klasická díla sborové literatury až po úpravy lidových písní a skladby současných skladatelů. Charakteristickým rysem sborové práce Laetitie je soustavné rozvíjení pěvecké kultury jednotlivých hlasových skupin. Díky němu má sbor měkký a kultivovaný zvuk, je schopen vystupovat nejen jako celek (smíšený sbor), ale též jako samostatný mužský sbor (např. B. Martinů: Hora tří světel) nebo ženský sbor (G. B. Pergolesi: Stabat mater), vytvářet podle potřeby sólistické ansámbly různého obsazení i zvládat sólové party svého repertoáru vlastními silami. www stránky sboru
Nahoru ZpětPro Vocal
Budapest (H)
Sbor byl založen v srpnu 2004. Založili jej rodiny a jejich přátelé a ti dnes také tvoří základ sboru. První sborová zkouška se konala 30. srpna 2004 v Budapešti. Podařilo se nám získat zkušební místnost v prostorách Základní umělecké školy v 16. obvodu. Své první vystoupení absolvoval sbor koncem září 2004. Od té doby se zúčastnil četných festivalů a vystoupení doma i v zahraničí, jako například v Dunajské Stredě či na mezinárodním sborovém festivalu v Pécsi, Bratislavě nebo v Klatovech – Zwieselu (D). Roku 2008 získal sbor na sborovém festivalu v Egeru zlaté pásmo. Sbor každoročně organizuje letní sborový tábor, nejčastěji na Slovensku. V současnosti má 14 členů a ve své práci usiluje krom přesného provádění skladeb i o co nejvěrnější vyjádření jejich obsahu. www stránky sboru
Nahoru ZpětPS Ještěd
Liberec
Zní to málem jako pohádka, ale za vznikem pěveckého sboru Ještěd stojí sám císař František Josef I. Když totiž 21. června 1906 přijel do Liberce (Reichenbergu), přivítal ho i mužský pěvecký sbor „Männersängerverein“, ovšem ryze německý. Několik místních Čechů se proto rozhodlo založit vlastní sbor, který by tomu německému mohl konkurovat. A tak už o rok později mohla liberecká veřejnost poprvé slyšet „Dělnický zpěvácký spolek Ještěd“. Kromě klasických koncertů prováděl tehdy Ještěd i různá kabaretní vystoupení doplněná o recitaci a divadelní frašky.
Za více než stoletou dobu své existence si Ještěd vydobyl uznávanou pozici mezi předními českými sbory, a to díky výrazným dirigentským a sbormistrovským osobnostem, které ho vedly, jako Josef Pazderka, Jiří Holner nebo Petr Pálka. V roce 2006 po tragickém skonu Petra Pálky nastalo nicméně pro Ještěd náročné období. V jeho čele se vystřídalo několik sbormistrů, než se podařilo získat dva mladé lidi, kteří nyní Ještěd vedou – Čeňka Svobodu a Zuzanu Kubelkovou.
Ještěd pravidelně spolupracuje s libereckým divadlem F. X. Šaldy, a s Dolnoslezskou filharmonií (PL), provádí různá oratoria a mše, vydává samostatná CD a má bohaté kontakty s tuzemskými i zahraničními sbory (Itálie, Německo, Francie, Velké Británie, Španělsko a další). Ocenění, která si sbor přivezl z různých soutěží či festivalů, ať už domácích či zahraničních, se dají počítat na desítky. Mezi poslední úspěchy se řadí vystoupení sboru na soutěžním festivalu Praga Cantat 2009, kde se v kategorii ženské sbory stal absolutním vítězem, v kategorii smíšené sbory byl ve zlatém pásmu a Zuzana Kubelková navíc získala cenu ředitele festivalu pro mladé sbormistry.
Všestrannost repertoáru Ještědu dokazují skladby jak z období renesance, baroka, klasicismu, romantismu, tak i hudby nejsoučasnější, včetně úprav lidových písní a jazzových skladeb. Mezi to nejdůležitější v životě sboru však patří velká chuť a radost ze společného zpívání a těšení se na společně prožité chvíle. To vše vytváří báječnou atmosféru uvnitř sboru, která se potom přenáší na všechny posluchače koncertů Ještědu. A to je pro všechny zpěváky tím nejkrásnějším oceněním.
www stránky sboru
Nahoru ZpětPS Martinů
Třinec
Pěvecké sdružení Martinů Třinec je koncertní smíšený sbor, který založil v roce 1955 Jindřich Sedlák jako Soubor pracujících Třineckých železáren. Po 10 letech činnosti přijal soubor nové oficiální pojmenování Pěvecké sdružení Martinů, což nejlépe vystihovalo charakteristiku sboru. Téměř 50 let sbor dirigoval Václav Štývar, pod jehož vedením "Martinů" získalo mnohá ocenění u nás i v zahraničí.
Od roku 2001 do roku 2005 sbor dirigovala Mgr. Daniela Slawińska.
Sbor pod jejím vedením pokračoval v započaté tradici jarních a vánočních koncertů po Třinecku a Jablunkovsku.
Po odchodu této sbormistryně se ujal dirigentské taktovky mladý nástupce, absolvent Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, v současné době student Fakulty umění Ostravské univerzity, BcA. Michal Zátopek. Pod jeho vedením vzniklo první CD tohoto souboru natočené v Ostravském rozhlase v roce 2006.
Hlasovou poradkyní Pěveckého sdružení Martinů je BcA. Marta Reichelová ,korepetitorkou Mgr. Pavla Olšarová.
PSM pravidelně vystupuje na mnoha prestižních festivalech v České republice (např. Moravskotřebovské arkády, Slezský trojok, Šumava Bayerischer Wald), ale i v zahraničí (ve Španělsku, Itálii, Německu, Makedonii, Polsku, Slovensku, Rakousku, Rusku, Chorvatsku, Maďarsku). V průběhu celého roku pořádá PSM pravidelně jarní a vánoční koncerty v Třinci a jeho okolí, často je zváno i do vzdálenějších míst jako host koncertů jiných sborů.
Kromě koncertních festivalů se sbor účastní mnoha mezinárodních soutěží, na kterých ve velké konkurenci sborů z celého světa získal zatím vždy přední umístění a do svého rodného města Třince se z těchto soutěží vrací s hrdostí a cenným ohodnocením. Za všechny jmenujme: Svátky písní Olomouc – stříbro, Praga Cantat – stříbro, Mezinárodní sborová soutěž v Makedonii – bronz, Mezinárodní sborová soutěž v Itálii – bronz .
Repertoár sboru prochází napříč hudebně historickým vývojem od děl starých mistrů přes skladby baroka, klasicismu a romantismu. Zahrnuje také úpravy lidových písní a vánočních koled.
Pěvecké sdružení Martinů vytvořilo krásnou tradici sborového zpěvu v Třinci a nese ji i nadále.
www stránky sboru
Nahoru ZpětRadHost
Praha-Hostivař
Pěvecký sbor rodičů RadHost byl založen v únoru 2001 sbormistryní Lucií Valentovou a převážně maminkami dětí, které tehdy docházely na hodiny sborového zpěvu nebo nástrojů v Základní umělecké škole v Praze 10 – Hostivaři.
Zprvu malé těleso se postupně rozrůstalo, přibyly první mužské hlasy a již v červnu téhož roku měl sbor premiéru s Truvérskou mší Petra Ebena na koncertu sborů ZUŠ.
Jak plynuly roky, ze společenství lidí s podobnými zájmy se stávalo kompaktní těleso, které si zvolilo svůj název, mající vztah k Hostivaři a stalo se členem Unie českých pěveckých sborů.
Dnes je v RadHosti 36 zpěvaček a 11 zpěváků, sbor zkouší jednou týdně, účastní se pravidelných jarních a podzimních soustředění. Do našeho repertoáru patří již zmíněná Truvérské mše a dále například Mozartova Korunovační mše, Laburdova Missa in Fa, klasická Rybova Česká mše vánoční a Dvořákovo Te Deum, které jsme měli tu čest si zazpívat po boku Dvořákova komorního sboru z Kralup nad Vltavou v kostele sv. Václava v Kralupech. Na podzim loňského roku se RadHost zúčastnila mezinárodní soutěže pěveckých sborů Praga Cantat a umístila se v kategorii velkých smíšených sborů v krásně třpytivém stříbrném pásmu.
www stránky sboru
Nahoru ZpětRejchův komorní sbor
chudenice
Sbor byl založen na jaře roku 2010 z iniciativy chudenických farníků za účelem doprovodu liturgie v kostele sv. Jana Křtitele v Chudenicích. Název získal podle významného chudenického hudebního rodu. Těleso působí pod vedením regenschoriho Víta Aschenbrennera. První významnou akcí sboru byla účast na oslavách stříbrné svatby hraběte Karl-Eugena von Czernin v chudenickém kostele na podzim roku 2010. Mladé těleso zde provedlo Messe aux chapelles Charlese Gounoda. Na Velikonoce nacvičuje soubor Mozartovu Korunovační mši. Dramaturgickým záměrem jeho členů je zajišťovat hudební doprovod také v okolních kostelích farního okrsku během významných církevních svátků.
Nahoru ZpětSchola U Redemptoristů
Plzeň
Název sboru je odvozen od jeho působiště - novorománského římskokatolického kostela sv Jana Nepomuckého na Chodském náměstí v Plzni, který je znám jako kostel u redemptoristů. Tento kostel postavený řádem redemptoristů v roce 1911 byl po likvidaci řádů v roce 1953 dlouho filiálním kostelem. Od roku 2007 je farním kostelem nově zřízené farnosti Plzeň Bory. V Plzni je jedním z nejnavštěvovanějších kostelů.
Schola byla založena v roce 1985 z iniciativy Msgre. P. Josefa Žáka s cílem zajistit doprovod bohoslužeb liturgickou hudbou.
Schola se stále uplatňuje především formou zpěvu ordinárií a doprovodných skladeb při nedělních bohoslužbách v kostele sv. Jana Nepomuckého. Několikrát do roka pořádá schola samostatné koncerty. Základ současného repertoáru tvoří většinou čtyřhlasé (i dvoj-, tří-, pěti-, šesti- a osmihlasé) skladby prakticky všech období od gotiky přes skladby renesanční, barokní, klasické a romantické až ke skladbám současných autorů. Většinou jsou skladby prováděny "a capella" (bez hudebních nástrojů), některé s varhanním doprovodem. O větších svátcích (velikonoce, vánoce) jsou prováděny náročnější skladby s doprovodem orchestru.
V letošním roce oslavíme, dá-li Bůh, 100 let od posvěcení našeho kostela. K tomuto výročí chystá schola 17. října 2011 uspořádání koncertu z díla Ludwiga van Beethovena a Antonína Dvořáka.
www stránky sboru
MP3 ukázka sboru 1
MP3 ukázka sboru 2
Nahoru ZpětSušický dětský sbor
Sušice
Sbor byl založen v roce 1969 jeho současným sbormistrem Josefem Baierlem. Ve sborovém zpívání je zapojeno téměř dvě stě dětí ve věku od 4 do 18 let. Sborový repertoár je velmi různorodý, snaží se zpěváky i posluchače koncertů zaujmout celou šíří hudebního umění a zahrnuje také všechna hudební období od středověké chorální hudby až po moderní skladby současných autorů a lidové písně. Po celou dobu své činnosti sbor spolupracuje s významnými hudebními skladateli a textaři (Miroslav Raichl, Václav a Ivo Fischerovi a Věroslav Neumann). Dramaturgii sboru obohacují choreografická ztvárnění některých skladeb pod vedením Svatavy Čížkové (např. Otvírání studánek Bohuslava Martinů). Pod názvem „Je kraj, kde voní tráva“ organizuje SDS od roku 1996 jednou za dva roky festival, na který zve nejen sbory z okolí, ale i špičkové sbory z celé republiky a ze zahraničí. Během prvních šesti ročníků se zde vystřídalo více než 50 dětských sborů. Hlavním posláním festivalu je setkávání sborů, výměna zkušeností a pořádání sbormistrovských seminářů.
Video: Canti Veris Praga 2010
www stránky sboru
Nahoru ZpětŠumavan Klatovy
Klatovy
Pěvecký sbor Šumavan byl založen v roce 1861, u jeho zrodu stál skladatel Petr Jirges, ředitel kůru Mansvet Klička a spisovatel A. V. Šmilovský. Zpočátku existoval jako mužský sbor, od r. 1871 je sborem smíšeným. Páteří vystoupení sboru byly vždy koncerty sborové tvorby – ať už tématicky orientované (k poctě K. J. Erbena, Josefa Kličky, K. H. Borovského a B. Němcové, klatovského skladatele Leopolda Eugena Měchury aj.) nebo výroční – např. koncerty k výročí vzniku města nebo samotného sboru Šumavan – a koncerty spojené se svátky (vánoční, velikonoční, májové). Sbor také účinkoval na koncertech či festivalech v zahraničí – v Německu, Holandsku, Francii, Rakousku či Itálii.
Na novodobém vývoji tělesa se nejvýrazněji podepsali dlouholetí sbormistři Jiří Bílek a Drahomíra Hostýnková, od r. 2002 do r.2008 pracoval sbor pod vedením Milady Bláhové. V tomto období došlo k omlazení členské základny a sbor se zúčastnil několika zajímavých projektů, v poslední době např. soutěže Canti veris Praga 2008 (stříbrné pásmo), nebo 2. ročníku Barokních jezuitských Klatov (společně s Kolegiem pro duchovní hudbu). Vrcholem pěvecké činnosti sboru v r.2008 bylo provedení oratoria Stabat Mater A.Dvořáka společně s domažlickým Čerchovanem a Plzeňskou filharmonií. Sbor Šumavan pravidelně účinkuje také na bienále sborů západočeské oblasti (je členem Unie českých pěveckých sborů) a Festivalu duchovní hudby, pořádaném od r. 1997 v Klatovech a okolních městech v Čechách a v Bavorsku.
V roce 2006 pokřtil Šumavan CD Na klatovské věži. Od ledna r.2009 stojí v čele Šumavanu sbormistr Jaroslav Pleticha. Pod jeho vedením provedl Šumavan mj. společně se sušickým Svatoborem Mši D dur „Lužanská“ A.Dvořáka. Značně omlazený sbor má v současné době 46. členů a připravuje koncerty k letošní oslavě 150. výročí nepřetržitého působení v Klatovech.
www stránky sboru
MP3 ukázka sboru 1
MP3 ukázka sboru 2
Nahoru ZpětVox Imperfecta
Plzeň
Vox imperfecta (vox - hlas, imperfecta - nedokonalý, ale také nehotový, stále se vyvíjející...)
Komorní smíšený pěvecký sbor založený roku 2006 v Plzni. Vznikl z původní studentské scholy při kostele Nanebevzetí Panny Marie u Františkánského kláštera, pravidelně doprovází liturgii mše svaté, s duchovní hudbou seznamuje širokou veřejnost na koncertech nejen v západních Čechách.
Sbor se zabývá interpretací hudby převážně starších období s důrazem na období renesance a baroka. Sbormistrem je Pavel Dolanský.
www stránky sboru