Účastníci
- Byzantion – Collegium musicae slavicae, Praha
- Camerata, Třinec
- Collegium Vocale, Karlovy Vary
- Flétnový soubor, Chamerau (D)
- Česká píseň, Plzeň
- DPS Berušky, Klatovy
- DPS Mariella, Klatovy
- DPS Sedmikrásky, Klatovy
- Dolnobavorský lékařský orchestr, Deggendorf (D)
- Golspelový soubor "all generations", Lam (D)
- Horizont, Lam – Lohberg (D)
- Chorus Egrensis, Aš
- Chrámový sbor kostela sv. Ulricha, Lam (D)
- Kolegium pro duchovní hudbu, Klatovy
- Komorní orchestr Katedry hudební kultury FPE ZČU Plzeň
- Ko.Mar, Plzeň
- Lamer Winkel Vierg'sang, Lam (D)
- Pěvecký sbor jihočeských učitelek, České Budějovice
- Prüflinger Saitenmusik, Haibühl-Hohenwarth (D)
- Rejchův komorní sbor, Chudenice
- Roudnický dětský sbor, Roudnice nad Labem
- Salvátorský pěvecký sbor, Praha
- Sborová filharmonie mladých Bavorský les, Schönberg (D)
- Smíšený pěvecký sbor, Uničov
- Stoiber-Deandl`n, Haibühl-Hohenwarth (D)
- Třinecký komorní orchestr, Třinec
- Vokální harmonie, Hradec Králové
- Vox Imperfecta, Plzeň
Nahoru Zpětbyzantion – collegium musicae slavicae Praha
Praha
Komorní smíšený sbor Byzantion vznikl v roce 1957 s názvem Collegium musicae slavicae Praga. Svým repertoárem navazuje na prastarou tradici, jejíž nejstarší kořeny sahají do období působení Cyrila a Metoděje, kteří přinesli ze své vlasti základní typy hudebních forem na území Velkomoravské říše.
Snahou sboru je pěstovat řecko-byzantskou a slovanskou hudbu východní Evropy a přední Asie ( tehdejší hudební formy, jako byly kanony. tropary, prostopinija atd.) a seznamovat veřejnost s touto hudební tradicí od nejstarších dob až po současná díla autorů slovanských národů, ovlivněná latinskou kulturou.
Zakladatelkou sboru se stala PhDr. Olga Dutková, která se dlouhá léta věnovala slovansko-byzantské hudbě. Pod jejím vedením získal sbor různá ocenění na koncertech a soutěžích doma i v zahraničí ( Francie, Belgie, Německo, Slovensko). Dále sbor vedli prof. Nadja Petrenko a Viktor Byček. Současnou dirigentkou a uměleckou vedoucí se stala Ing. Eva Komárková. Sbor účinkuje na vánočních a velikonočních koncertech v pražských i mimopražských kostelích, koncertních síních, zámcích, pro seniory i na konferencích a spolkových a pamětních setkáních, většinou a capella, někdy s doprovodem houslí, flétny a klavíru. Zájem sboru je rozšířen i na hudbu západní a střední Evropy. Příkladem mohou být vánoční koledy (polské, maďarské, švédské, laponské), vybrané slovanské národní písně (ukrajinské) a také skladby, které byly věnovány sboru ( J. Snížková, O. Dutková).
Sbor spoluúčinkoval na koncertu chrámové hudby „ Hoffnung für Osteuropa Gorlitz 2001, propagující společnou budoucnost východní a střední Evropy. Pravidelně se účastní festivalu duchovní hudby Šumava – Bayerischer Wald, několikrát festivalu pěveckých sborů sborů Tibi laus v Mostě, dále festivalu chrámových a komorních sborů v Cholticích, též „Roudnických konsonancí“ v Roudnici n.Labem. Sbor je členem Unie českých pěveckých sborů a má v současné době 24 členů.
www stránky sboru
Nahoru Zpětcamerata
Třinec
Ženský komorní sbor Camerata při DDM Třinec byl založen v roce 1986. Všechny zpěvačky dříve zpívaly v dětských a dívčích sborech třineckého Domu dětí a mládeže (Štývarův dětský sbor – založen 1961, komorní sbor Komoráček nebo dívčí sbor Carmenky).
Repertoár Cameraty zahrnuje historické, duchovní i současné skladby, vánoční koledy i lidové písně. Soubor se účastní domácích i zahraničních festivalů a přehlídek, na nichž se úspěšně umisťuje. Z posledních úspěchů stojí za zmínku Mezinárodní festival a
soutěž sborů Bohuslava Martinů v Pardubicích a Mezinárodní festival Canti Veris Praga – v obou těchto soutěžích se Camerata umístila ve stříbrném pásmu. Nedávným úspěchem ženského sboru Camerata je zlaté pásmo ze soutěže Praga Cantat 2011. Posledním významným úspěchem je 3. místo na mezinárodním soutěžním festivalu Cracovia cantans v polském Krakově.
Nahoru Zpětcollegium vocale
Karlovy Vary
Ženský komorní sbor Collegium Vocale vznikl na podzim r.2011 z iniciativy bývalých členek Karlovarského dívčího sboru. V krátkém čase se podařilo oživit velkou část repertoáru, který obsahuje hudbu českých i cizích skladatelů různých období, písně lidové i populární. Významný podíl tvoří vánoční koncerty v kostelích, lázeňských domech i na kolonádě. Uměleckým vedoucím sboru je Mgr. Jiří Štrunc, na klavír a flétnu spoluúčinkuje Jarmila Štruncová, členka Karlovarského symfonického orchestru.
Nahoru Zpětčeská píseň
plzeň
Česká píseň Plzeň působí v plzeňském kulturním životě již 58 let. Byl založen v roce 1954 hudebním skladatelem, tehdejším hudebním dramaturgem Čsl. rozhlasu v Plzni Zdeňkem Lukášem. Za dobu své činnosti se v jeho čele vystřídali různí sbormistři významných jmen (Jaroslav Krček, Zdeněk Vimr, Ivan Pařík a jiní). V současné době sbor řídí hobojista České filharmonie Vojtěch Jouza.
Během tak dlouhé doby existence sbor uspořádal stovky koncertů v Plzni, v České republice i za jejími hranicemi. Přivezl mnoho významných ocenění z nejrůznějších festivalů, soutěží a přehlídek ( Budapešť 1965, Wales 1965, NSR 1966, NDR 1969, Haag – absolutní prvenství, Barcelona 1972, Francie 1979, Pražské jaro 1986, Polsko 1987, Rakousko 1991, Švýcarsko a Holandsko 1992, Itálie, Yersey, Bretaň 1999, Regensburg 2000 a 2001, maďarská Šoproň 2003).
Účast na soutěžích v posledních letech:
2006: mezinárodní soutěž duchovní hudby MUSICA SACRA BRATISLAVA - zlaté pásmo v kategorii smíšených sborů
2008: mezinárodní soutěž FESTA CHORALIS BRATISLAVA – dvakrát stříbrná medaile (kategorie Smíšené sbory a Duchovní hudba)
2009: Mezinárodní festival Bohuslava Martinů - dvakrát stříbrná medaile (kategorie Smíšené sbory s povinnou skladbou a Duchovní hudba)
2010: Mezinárodní soutěž pěveckých sborů Rimini 2010 – stříbrné a bronzové pásmo (kategorie Lidová píseň a Smíšené sbory)
www stránky orchestru
Nahoru ZpětFlétnový soubor
Chamerau (D)
Flétnový soubor v Chamerau tvoří sedm děvčat ve věku 10-17 let pod vedením paní Veroniky Nerud. Již několik let doprovází soubor „rodinné“ („dětské“) bohoslužby s rytmickými písněmi. K nácviku vybraných písní dochází v rámci několika setkání před bohoslužbami, v uvolněné a nenucené atmosféře.
Soubor se zaměřuje především na doprovod moderních rytmických písní zpívaných společenstvím. Každá z jednou za měsíc konaných rodinných bohoslužeb má odlišné téma. Společně s flétnovým souborem písně při bohoslužbách hudebně dotvářejí ještě varhaník Andreas Wierer a předzpěvák Johann Fersch.
V rámci Evropského festivalu duchovní hudby Šumava – Bayer.Wald 2014 bude soubor poprvé vystupovat s českým pěveckým sborem při bohoslužbě v kostele sv. Petra a Pavla v Chamerau.
Nahoru Zpětdps berušky
Klatovy
Dětský pěvecký sbor Berušky působí při ZŠ Klatovy, Čapkova ul. a navštěvují ho děti ve věku 6 – 11 let. Od jeho založení v roce 1996 sbor řídí paní učitelka PaedDr. Dana Martinková. Pěvecký sbor se účastní nejrůznějších přehlídek sborového zpěvu (Evropský festival duchovní hudby „Šumava – Bayerischer Wald“, Přehlídka klatovských dětských pěveckých sborů, festival Adventní zpěvy Praha, festival Doteky aj.). Mezi největší úspěchy Berušek patří opakované umístění ve zlatém pásmu krajského kola soutěže dětských pěveckých sborů. V loňském roce pěvecký sbor uvedl historicky laděné pásmo „Na klatovským rynku“ hudebně dramatické pásmo „Betlémské zastavení aneb Malá vánoční hra“, vystupoval na zahájení etapy mezinárodního běhu World Harmony Run. V repertoáru sboru jsou dětské muzikály „Červená karkulka“ a „Budulínek“ (J. Uhlíř - Z. Svěrák). Berušky organizují koncerty s dětskými sbory z Klatov i jiných částí Plzeňského kraje, spolupracují s DDS Otakárek (sborové části divadelních her „Legenda o sv. Václavu“, „Hra s jesličkami“ aj.), účastní se koncertů školy, vystupují na akcích města, pro seniory i děti z mateřských škol. Sbor již několikrát účinkoval v Německu a natočil 6 DVD ze svých koncertů.
Nahoru Zpětdps mariella
Plzeň
Sbor působí již od r. 1990 v 15.základní škole v Plzni. Od založení sboru stojí v jeho čele sbormistryně Mgr.Marie Nováková, na klavír doprovází Mgr.Hana Bezděková (obě pedagogicky působí na výše zmíněné škole).
Mariella vyvíjí bohatou kulturní i humanitární činnost, získal četná ocenění na různých soutěžích a festivalech. Spolupracuje s Českým Červeným křížem, charitou, Hnutím na vlastních nohou, Západočeským hudebním centrem ( poměrně často uvádí novinky soudobých skladatelů, některé skladby byly věnovány skladateli přímo tomuto sboru), nezapomíná ani na důchodce, pro něž pravidelně vystupuje.
Navazuje a udržuje kontakty též s jinými sbory z České republiky i zahraničí. Sbor je již dobře znám plzeňské kulturní veřejnosti. Byl vybrán Stálou misí při Radě Evropy ve Štrasburku, aby reprezentoval Českou republiku ve dnech 27.-30.dubna 2004 na slavnostním zasedání Parlamentu Rady Evropy ve Štrasburku při příležitosti představení nových členů Evropské unie a při dalších akcích, s touto událostí korespondujících. Zúčastnil se mnoha společných projektů s jinými sbory či hudebními tělesy,
v poslední době jmenujme např. slavnostní mši v chrámu sv.Víta v Praze pro Hnutí na vlastních nohou p.Běly Gran Jensen z Norska nebo účast na Rekviem za Václava Havla v kostele sv.Anny v Praze – oba pořady byly přenášeny Českou televizí. V červnu 2013 zpívala Mariella při Mši pro Evropu ve štrasburské katedrále a při slavnostní vernisáži dětských prací v Radě Evropy, uspořádané při příležitosti oslav 1150.výročí příchodu slovanských věrozvěstů Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu.
Úsilí sbormistryně a vedení sboru směřuje nejen k dosažen co nejlepší interpretační úrovně, ale i k vytvoření a fixaci životního stylu, který preferuje jiné hodnoty, než pouze spotřebu a hmotné statky. Snaží se prostřednictvím společného zpěvu přinášet radost a pohodu jak sborovým zpěvákům a dospělým ve vedení sboru, tak především posluchačům, jimž děti své umění předávají.
www stránky sboru
Nahoru Zpětdps sedmikrásky
Klatovy
Dětský pěvecký sbor Sedmikrásky vznikl v září roku 2012 a jeho činnost je velmi pestrá. Zahrnuje koncerty vánoční, charitativní, sbor se již pravidelně účastní festivalu Plzeňské notování a akcí klatovské Základní umělecké školy. V březnu 2014 měl sbor tu čest zazpívat si společně na koncertu s Jaroslavem Uhlířem. V současné době tvoří sboru asi 60 zpěváků ve věku od sedmi do jedenácti let.
Všechny Sedmikrásky spojuje radost ze společného zpívání.
www stránky sboru
Nahoru ZpětDolnobavorský lékařský orchestr
Deggendorf (D)
Dolnobavorský lékařský orchestr je sdružením hudbymilovných, muzicírujících lékařů a dalších pomáhajících profesí a jejich rodinných příslušníků a přátel z celého prostoru Dolního Bavorska. Byl založen r. 1991 v Hengersbergu jako komorní orchestr (smyčce a několik dechových nástrojů). V současnosti má 15 – 20 aktivních členů a je členem Svazu bavorských amatérských orchestrů.Uměleckým vedoucím je od podzimu 2010 Vít Aschenbrenner, klatovský chrámový hudebník a muzikolog.
Výtěžek z koncertů je určen na charitativní, humanitární nebo kulturní účely. Mezi další cíle spolku patří podpora kulturních aktivit lékařů a jejich kolegiálních vztahů.
K dnešnímu datu má orchestr za sebou více než 60 samostatných koncertů, převážně v Německu, ale i v zahraničí – v Rakousku, Itálii, Anglii a Francii (Compiégne, Burgundsko).
www stránky orchestru
www stránky orchestru
Nahoru Zpětgolspelový soubor "all generations"
Lam (D)
Gospelový soubor „all generations“ založil r. 2001 sbormistr a současný lamský regenschori Rudi Graßl. Od začátku se soubor profiloval jako ženský sbor, zaměřující se na gospel a současnou křesťanskou píseň. Soubor čítající na dvacet dívek a žen různého věku (odtud název „all generations“ vystupuje zpravidla na bohoslužbách v Lamu a okolí. Vrcholem každé sborové sezóny je pak benefiční koncert, kde soubor doprovází také další hudebníci. Jeho výtěžek je věnován potřebným a různým charitativním organizacím.
Nahoru ZpětHorizont
Lam – Lohberg (D)
Pěvecké sdružení „Horizont“ vzniklo roku 1995. Tvoří ho jedenáct zpěvaček z farností Lohberg a Lam, kteří hudebně doprovázejí mše sv., svatby, křty, mariánské bohoslužby včetně ranních rorátů – ale také např. třídní srazy. Repertoár souboru tvoří nové duchovní písně, gospely, spirituály, moderní písně v bavorském nářečí, mariánské písně, tradiční „šumavská mše“ - ale také vlastní písňová tvorba. Soubor již natočil 2 vlastní CD: „Menschen auf dem Weg“ („Lidé na cestě“ - adventní a vánoční písně, 2001) a „Augenblicke“ („Okamžiky“, 2007). Uměleckým vedoucím souboru je paní Michaela Hehr z Lamu.
Nahoru ZpětChorus Egrensis
Aš
Smíšený pěvecký sbor Chorus Egrensis působí na Ašsku od roku 2000 a je pokračovatelem pěveckého sboru Tosta Aš. Sdružuje zpěváky z Aše, Chebu a Františkových Lázní. Koncertuje v Čechách i v zahraničí, spolupracuje s řadou renomovaných umělců či spřátelených sborů.
Velmi významnou spoluprací je pravidelná koncertní činnost v rámci koncertů „Zpěv tří zemí“, pořádaných každročně v Rehau, Olešnici a Aši. Všechny tři pořádající sbory jsou za tento projekt držiteli hlavního ocenění Euregia Egrensis roku 2008. Dirigentkou je Bc. Alexandra Benešová, absolventka Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze a oboru sbormistrovství na Univerzitě Karlově v Praze.
Repertoár sboru tvoří skladby duchovní i světské, lidové písně, spirituály i gospely, hudba taneční i písně dalších hudebních žánrů. Sbor také spoluúčinkuje v rámci „Loketského kulturního léta“ na provedení opery „Aida“ od G.Verdiho. V loňském roce sbor provedl spolu s orchestrem a dalšími západočeskými sbory Mozartovo Requiem v Praze a v Hranicích u Aše.
www stránky sboru
Nahoru ZpětChrámový sbor kostela sv. Ulricha
Lam (D)
Chrámový sbor působící při katolickém kostele sv. Ulricha v Lamu byl znovu založen r. 1983 Gereonem Schlepützem. Za své třicetileté působení v této šumavské farnosti nastudovali chrámoví hudebníci a zpěváci četné mše a další duchovní skladby zejména z období baroka až romantismu. Sbor pravidelně doprovází nedělní bohoslužby, při slavnostech pak provádí v Lamu mše s doprovodem orchestru. Roku 2013 převzal vedení sboru Rudi Graßl. Od téhož roku se pak datuje spolupráce s chudenickým Rejchovým komorním sborem, s nímž sbor nacvičil a několikrát provedli Gounodovu Messe „Aux Chapelles“ (v Lamu, v Plzni a v Klatovech).
Nahoru Zpětkolegium pro duchovní hudbu klatovy
Klatovy
Kolegium pro duchovní hudbu je dnes přibližně dvacetičlenný klatovský komorní smíšený sbor, založený r. 1996 muzikologem Vítem Aschenbrennerem, který se postupně repertoárově vyprofiloval na interpretaci barokní a klasicistní hudby, ale nebrání se ani skladbám autorů současných. Svým posluchačům představuje také (zejména barokní a klasicistní) skladby regionálních autorů, vzniklých spartacemi v archivech uložených notových památek. Sbor pravidelně účinkuje při různých liturgických i koncertních příležitostech po celých západních Čechách, ale i v Německu, a v minulosti podnikl tři koncertní cesty do Nizozemí (2003, 2004, 2006). Mezi dramaturgicky nejvýznamnější počiny sboru patří bezesporu světová premiéra duchovní kantáty regionálního autora Leopolda Eugena Měchury „Credo mrtvých“ (2005) a koncert hudby z doby klatovského mariánského zázraku (8. 7. 1685) nazvaný „Bohorodička krví se potící“ (2005). V rámci Bavorské zemské výstavy ve Zwieselu r. 2007 se Kolegium (dramaturgicky i hudebně) podílelo na současně probíhajícím projektu „Musica sacra Bohemica“ (Biber, Brixi, Dvořák). Od roku 2007 se těleso podílí jako hlavní účinkující na projektu „Barokní jezuitské Klatovy“, organizovaným občanským sdružením Klatovské katakomby, kde mj. letos představil hudbu z doby založení klatovské jezuitské koleje (polovina 17. století). Do roku 2007 působil sbor jako spoluorganizátor, od roku 2008 pak jako hlavní organizátor jediného sborového festivalu v západních Čechách – Evropského festivalu duchovní hudby „Šumava – Bayerischer Wald“.Roku 2009 si Kolegium odvezlo z Harantovských hudebních slavností historického zpěvu cenu za "autentickou interpretaci renesanční polyfonie“. Rok 2010 byl ve znamení oslav 750. výročí založení města, na jehož oslavách se těleso podílelo hned třemi projekty, z toho dvěma samostatnými koncerty: "Liturgickou hudbou v Klatovech před 250 lety" (obnovené premiéry - spartace dochovaných jezuitských pramenů klatovské hudební sbírky) a koncertem hudby klatovských rodáků / skladatelů 19. a 20. století. V prosinci pak Kolegium uvedlo ve světové premiéře adventní oratorium "Dies sanctificatus" plzeňského hudebního skladatele Pavla Samiece (*1984).
Roku 2011 bylo Kolegium přizváno k realizaci hudební nahrávky pro novou expozici klatovských Katakomb (natáčení jezuitských skladeb klatovského původu) a u příležitosti slavnostního otevření této expozice provedlo Mozartovu Dominicus-Messe.
Nahoru ZpětKomorní orchestr Katedry hudební kultury fpe zču plzeň
Plzeň
Orchestr sestávající zejména ze studentů a absolventů Katedry hudební kultury, ale rovněž ze studentů či absolventů ostatních fakult Západočeské univerzity působí na Katedře hudební kultury pod vedením Víta Aschenbrennera. Smyčcový orchestr se zaměřuje zejména na interpretaci děl 18. století, avšak do jeho repertoáru patří i díla soudobá. Spolupracuje s dalšími tělesy, zejména s Dívčím akademickým sborem a Kolegiem pro duchovní hudbu z Klatov. Mezi jeho nejvýznamnější počiny v posledních letech patřilo provedení Stabat Mater Jana Křtitele Vaňhala a Missy pastoralis Jana Hanuše. Loňský rok završil orchestr světovou premiérou oratoria Pavla Samiece Dies sanctificatus, kterou realizoval ve spolupráci s Kolegiem pro duchovní hudbu.
Nahoru ZpětKomorní sbor mládeže Ko.Mar
Plzeň
Komorní sbor mládeže Ko.Mar pracuje na svém repertoáru od února 2007. Vznikl z 20 členů dětského pěveckého sboru Mariella (při 15. ZŠ v Plzni), kteří již odrostli dětským střevíčkům. Za krátkou dobu svého trvání stihl mnohokrát vystupovat jak ve spolupráci s Mariellou, tak i samostatně. Má za sebou úspěšně provedené premiéry skladeb komponovaných přímo pro tento sbor. Mladí skladatelé, studenti kompozičního oddělení Konzervatoře v Plzni, pod vedením Doc. Jiřího Bezděka, Ph.D. zajímavě upravili pro sbor několik vánočních koled a Doc.Jiří Bezděk pro sbor napsal cyklus Osm cikánských písní pro sbor a akordeon. Mladí zpěváci také rádi porovnávají své pěvecké síly na renomovaných festivalech a soutěžních přehlídkách. Na festivalu Jirkovský písňovar získal stříbrné pásmo. Sbor má v repertoáru duchovní i klasické skladby, ale s velkým nadšením interpretuje i populární písničky. Sbormistryní je Hana Bezděková, klavírní spolupráce Adriana Christovová.
www stránky sboru
Nahoru Zpětlamer winkel vierg'sang
Lam (D)
Autentická, původní lidová hudba z bavorské části Šumavy s písněmi, tradiční „šumavskou mší“, „selskou mší“ a dalšími duchovními zpěvy tvoří základní repertoár „Lamského čtyřzpěvu“, který vystupuje v obsazení Hans Eckl (1. hlas), Klaus Huber (2. hlas), Hermann Koller (3. hlas), Otto Vogl (bas). Již více než jedenáct let ztělesňuje tento kvartet (doprovázený mladými talenty na strunné nástroje, citeristkou Anjou Schönsteiner z Waldmünchen a kontrakytaristou Florianem Beerem z Rötz), novou dimenzi bavorské tradice mužského čtyřhlasého zpěvu. Bavorská Šumava coby „písněmi nejbohatší oblast Německa“ poskytuje těmto čtyřem zpěvákům opravdu bohatý repertoárový základ, v němž lze ale rovněž nalézt další hornobavorské nebo jihotyrolské písně.
Nahoru ZpětPěvecký sbor jihočeských učitelek
České Budějovice
Pěvecký sbor jihočeských učitelek (PSJU) byl založen v předjaří r. 1963 svým sbormistrem Theodorem Pártlem na Pedagogické škole v Prachaticích a od r. 1993 pokračuje při Biskupském gymnáziu v Č. Budějovicích, kde začal zpívat také s mužskými hlasy jako sbor smíšený. V loňském roce dovršil 50 let svého trvání. Široký repertoár sahá od lidových písní přes klasiky sborové tvorby až po skladby současné. Během své činnosti koncertoval po celé naší vlasti i téměř v celé Evropě (Anglie, Estonsko, Finsko, Francie, Holandsko, Chorvatsko, Itálie, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Slovensko, Španělsko, Švýcarsko aj.). Uskutečnil řadu rozhlasových a televizních záznamů, přímých přenosů (též v Německu a ve Švýcarsku), natočil LP desku a tři CD. Na festivalech, přehlídkách a soutěžích získával vždy přední ocenění (zvl. 1. cena a absolutní vítězství na Internationaal koorfestival v Haagu v r. 1975).
Nahoru ZpětPrüflinger Saitenmusik
haibühl-hohenwarth (D)
Strunná hudba Prüflinger hraje v tomto složení od roku 2008, ale příležitostně je soubor také rozšiřován o další zpěváky a hudebníky. Jeho členové působí zároveň v různých vokálních a vokálně-instrumentálních ansámblech. Soubor „Prüflinger Saitenmusik“ interpretuje jednak tradiční lidovou hudbu, jednak hudbu klasickou.
Strunná hudba Prüflinger hraje ve složení:
Inge Prüflinger z Mnichova - citera, Hans Prüflinger z Mnichova - citera, Alois Stahl z Arrachu - kytara, Ernst Neumeier z Haibühl - kontrabas,
Ewald Pirtzl z Hohenwarth - knoflíkový akordeon.
Soubor vystupuje celoročně při bohoslužbách i světských příležitostech. Snahou souboru je udržovat a pečovat o tradiční kulturní dědictví regionu a posilovat kulturní přeshraniční vazeb.
Nahoru ZpětRejchův komorní sbor
chudenice
Sbor byl založen na jaře roku 2010 z iniciativy chudenických farníků za účelem doprovodu liturgie v kostele sv. Jana Křtitele v Chudenicích. Název získal podle významného chudenického hudebního rodu. Těleso působí pod vedením regenschoriho Víta Aschenbrennera. První významnou akcí sboru byla účast na oslavách stříbrné svatby hraběte Karl-Eugena von Czernin v chudenickém kostele na podzim roku 2010. Mladé těleso zde provedlo Messe aux chapelles Charlese Gounoda. O Velikonocích 2011 soubor provedl Mozartovu Korunovační mši a jako interpret (W.Menschick – Missa antiqua) se účastnil hudebního programu obnovených poutních slavností v Kašperských Horách a na slavnostní bohoslužbě v Bodenmais (D). Roku 2012 pak v rámci oslav „420. výročí povýšení Chudenic na městys a 1020. výročí smrti sv. Wolfganga“ uskutečnil celkem 10 slavnostních figurálních produkcí při bohoslužbách (mj. W.A.Mozart – Missa solemnis, M.Haydn – Requiem solenne). - Dramaturgickým záměrem jeho členů je zajišťovat hudební doprovod také v okolních kostelích farního okrsku během významných církevních svátků.
Nahoru Zpětroudnický dětský sbor
roudnice nad labem
Roudnický dětský sbor byl založen v roce 1973 učitelkou Miloslavou Procházkovou na tehdejší 2. ZDŠ jako pionýrské těleso pod názvem „Podřipánek“. Od roku 1982 vedou sbor manželé Zuzana a Jiří Zrzavých. Letos slaví toto těleso 41 let své existence, přičemž současní sbormistři s ním pracují celých 31 let. Sbor se pravidelně účastnil soutěží školních dětských pěveckých sborů pořádaných Artamou. Nejvyšších ocenění dosáhl v letech 1994, 1995 a 1998, získal zlaté pásmo v regionálním kole v Chlumci u Ústí nad Labem. V roce 1994 vycestoval na zájezd do francouzského Ruelle sur Louvre, v roce 1999 do švédského Ulricehamnu.
K největším úspěchům posledních několika let patří: bronzové pásmo v kategorii školních dětských sborů do 12 let na mezinárodní soutěži Mundi Cantat v Olomouci 2006, bronzové pásmo v kategorii školních dětských sborů do 15 let na mezinárodní soutěži Slovakia Cantat v Bratislavě 2008 a stříbrné pásmo v kategorii „lidová píseň“ na mezinárodní soutěži Slovakia Cantat v Bratislavě 2008. Účastnil se národního přehlídkového festivalu Moravsko-Třebovské arkády 2011, festivalu Jirkovská srdíčka 2012, festivalu Sborové dny v Krásné Lípě 2013.
Sbor pořádá pravidelné vánoční a jarní koncerty ve městě, výchovné koncerty ve školách v okolí, vystupuje také na koncertech pořádaných v rámci Roudnického hudebního jara. Společně koncertoval s Bohemia Chorem v roudnickém kostele Narození Panny Marie a v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem. Cílem sbormistrů je, aby děti poznaly hudební díla nejrůznějších slohových období a hudebních stylů, která jsou dostupná jejich zpěvu a chápání, a aby také zažily pocit radosti a uspokojení ze společné práce a z jejích výsledků.
Nahoru Zpětsalvátorský pěvecký sbor
Praha
Salvátorský pěvecký sbor z Prahy působí při evangelickém kostele U Salvátora na Praze 1. Má více než třicetiletou tradici, od samého počátku až dodnes pravidelně zpívá při večerních bohoslužbách-nešporách před Vánoci a před Velikonocemi v kostele U Salvátora. Kromě účasti na těchto bohoslužbách, při kterých má hlavní slovo hudba, zpívá příležitostně při ranních bohoslužbách v místním kostele a vyjíždí za dalšími příležitostmi ke zpívání do jiných kostelů v Praze i mimo Prahu.
Sbor byl v 70. letech veden farářem R. Schillerem, později jeho manželkou Hanou Schillerovou, která sbor připravovala na nešpory více než dvacet let. Od konce 90. let ji ve vedení vystřídal její vnuk, absolvent dirigentství a skladby na konzervatoři, Jakub Dvořáček, v současnosti skladatel a korepetitor, který roku 2005 předal vedení Marii Žárské.
Sbor navštěvují jak pamětníci, zakladatelé sboru, tak studenti, lidé nejrůznějších profesí i vyznání. Sbor v současné době navštěvuje kolem pětadvaceti zpěváků a zpěvaček, které spojuje především radost ze zpívání duchovních skladeb. Ve sborovém souzvuku je znát dlouhodobá práce na pěvecké technice, v poslední době pak otevřenost poučené interpretaci staré hudby i vztah k hudbě 20. století. Roku 2013 se sbor účastnil „Evropské sborové noci“ v německém Magdeburgu.
www stránky sboru
Nahoru Zpětsborová filharmonie mladých bavorský les
schönberg (D)
Nahoru Zpětsmíšený pěvecký sbor
uničov
V roce 2012 si členové Smíšeného pěveckého sboru připomenuli 10 roků od svého založení.
Sbor vznikl rozšířením ženského pěveckého sboru o skupinu nadšených mužů - zpěváků.
Začínali jsme osvědčenými úpravami lidových písní, ale časem se repertoár rozrostl o tvorbu renesančních a barokních mistrů a také o četné skladby soudobých českých a slovenských autorů.
Zúčastnili jsme se různých přehlídek a festivalů ( v roce 2008 a 2011 Moravskotřebovské arkády, v roce 2011 Otevření zámeckých zahrad ve Žďáru nad Sázavou, a jiné).
Ale k nezapomenutelným zážitkům patří koncert v Břevnovském klášteře v roce 2007, koncerty s bratislavským smíšeným sborem Cantus v letech 2010 a 2011, nebo vánoční koncert v kostele sv. Karla Boromejského ve Vídni v roce 2004.
V roce 2013 jsme mimo jiné účinkovali na 5. ročníku sborového festivalu Dr. Antonína Tučapského ve Vyškově a získali bronzové pásmo. Pravidelně pořádáme vánoční koncerty v Uničově, Šternberku, Nové Hradečné a každý třetí rok organizujeme Přehlídku pěveckých sborů v Uničově.
Sbor má 30 členů z Uničova a blízkých i vzdálenějších obcí.
Od roku 2001 stojí v čele sboru Květoslava Folprechtová, druhým dirigentem je František Pospíšil.
Nahoru ZpětStoiber-Deandl`n
Haibühl-Hohenwarth (D)
Pěvecké duo Elfriede Heitzer a Luise Vogl spolu zpívá již 35 let. V oblasti folklóru je duo velmi známé. Vystupuje při nejrůznějších příležitostech – na setkání hudebníků, včetně setkání folklórních souborů alpských zemí („Hoagarten“) nebo při četných liturgických příležitostech. Autorkou mnoha textů a melodií je sama Elfriede Heitzer, která zpívá první hlas a hraje na kytaru; Louise Vogl zpívá druhý hlas a hraje na cimbál. Obě sestry zpívají s láskou k hudbě, kterou jim vložil doslova již do kolébky jejich otec.
Nahoru Zpěttřinecký komorní orchestr
Třinec
Třinecký komorní orchestr vstoupil na svou vůrčí dráhu v roce 1972 se svým zakladatelem Bronislavem Kalinou. Členy tvoří většinou bývalí žáci, absolventi základní umělecké školy, dnes neprofesionální hudebníci. V repertoáru převažují díla z období baroka a klasicismu. Vedle smyčcového obsazení soubor interpretuje i instrumentální koncerty s hostujícími sólisty z řad třineckých rodáků, absolventů konzervatoří.
S úspěchem se prezentuje na národních přehlídkách a festivalech v ČR. Mezi stálé partnery patří ženský komorní sbor Camerata, polský pěvecký sbor Hutník a smíšený pěvecký sbor Martinů Třinec, se kterými koncertujeme doma i v zahraničí. V současné době je uměleckou vedoucí učitelka ZUŠ Alena Kostková, která v orchestru působí jako violistka a sólistka na zobcovou flétnu.
www stránky sboru
dipl. práce věnovaná TKO
Nahoru Zpětvokální harmonie
Hradec Králové
Ženský komorní sbor Vokální harmonie vznikl v roce 1959 a za dobu své existence se představila posluchačům v desítkách měst České i Slovenské republiky na více než sedmi stech koncertech. Přes 100 koncertů uskutečnil v 17 zemích Evropy. Sbor zdobí řada ocenění v národních i mezinárodních soutěžích. K posledním úspěchům patří stříbrné pásmo na mezinárodním festivalu Musica sacra v Bratislavě v květnu 2008 a v říjnu téhož roku na Mezinárodním festivalu hudebního romantismu ve Vlachově Březí získal sbor cenu Bedřicha Průchy za nejlepší provedení lidové písně. Aktivně spolupracuje s Filharmonií Hradec Králové a s instrumentálními sólisty. Repertoár sboru zahrnuje skladby všech stylových období od renesance až po 20. století, nechybějí ani zajímavé úpravy lidových písní a spirituály. Sbor řídí Jaromír Schejbal, na klavír doprovází Alena Holá. Vokální Harmonie natočila v roce 2012 své druhé CD. Po více jak padesáti letech je soubor stále mladý a svěží. Navíc členky sboru nežijí jen zpěvem, ale organizují i různá společná setkání, dovolené a výlety s rodinnými příslušníky. www stránky sboru
Nahoru Zpětvox imperfecta
Plzeň
Vox imperfecta (vox - hlas, imperfecta - nedokonalý, ale také nehotový, stále se vyvíjející...)
Komorní smíšený pěvecký sbor založený roku 2006 v Plzni. Vznikl z původní studentské scholy při kostele Nanebevzetí Panny Marie u Františkánského kláštera, pravidelně doprovází liturgii mše svaté, s duchovní hudbou seznamuje širokou veřejnost na koncertech nejen v západních Čechách.
Sbor se zabývá interpretací hudby převážně starších období s důrazem na období renesance a baroka. Sbormistrem je Pavel Dolanský.
www stránky sboru